salep nasıl yapılır

salep

Malzemeler:
1 Litre Kutu Süt
1 Çay Kaşığı Toz Salep
1 Çay Bardağı Toz Şeker
Toz Tarçın

Ön Söz:
Salep bitkisinin kök yumrusu kurutulur, öğütülür ve toz haline getirilir. Toz halindeki salep dondurma yapımında süte kıvam vermesi ve aroma yüklemesinde kullanılır. Ayrıca tarifimde olduğu gibi, daha çok kış mevsiminin sıcak içeceği olarak hazırlanır ve içilir. Salep içecek olarak hazırlanırken süt içerisine çubuk tarçın ve vanilya konulabilir. Toz salep çeşitli kalitelerde baharatçılarda bulunur.

Ön Hazırlık:
Bir kap içerisinde toz şeker ve salep bir güzel karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 litre süt konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynamakta olan süt içerisine salepli toz şeker karışımı, bitinceye kadar azar azar ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere 20 dakika süre ile ağır ağır karıştırılacak ve kaynatılacak. Süre bitiminde salep servise hazır. Servisi sırasında salep üzerine toz tarçın sepebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.