salçalı sosis

salcali_sosis_1

Malzemeler:
1/2 Kg. Kokteyl Sosis
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Su ‘1Litre’
Salatalık Turşusu ‘çubuk/Ankara’

Ön söz:
Bu tarif, evlerimizde turşulu sosisli sandviç yapmak için hazırlanmıştır. Geçmişe özlem duyanlar, belki bu tarifle büfe sosisli sandviçlerin lezzetini tadacaklardır. Ne çare ki; hatıralarını anmaktan başka, hiçbir şey yapamıyacaklardır. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Sosisler yıkanacak ve üzerlerine ikişer çizik atılacak. 1 liter kaynar su hazır edilecek. Sandviç için kullanacağınız salatalık turşusunu özellikle, Çubuk/Ankara olmasını tavsiye ederim. Bulabilecekler için pek tabii.

Kokteyl sosis 1/2 kg.

salcali_sosis_2

Salçalı sosis, sanviç yapılmaya hazır

salcali_sosis_3

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar, düşük ısıda kavrulacak. Ardından 1 litre kaynar su, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Karışımın tuzu karar hale getirilecek. Üzerine sosisler ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 10 dakika süre sonunda salçalı sosisleriniz sandviç yapılmaya hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.