Blog Archives

işkembeli nohut yemeği

işkembeli nohut yemeği 400x267 işkembeli nohut yemeği
Malzemeler:
1 Su Bardağı Nohut
250 gr. Haşlanmış İşkembe
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Su Bardağı Kaynar İşkembe Haşlama Suyu
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dana işkembesini düdüklü tencerede bir bütün soğan, üç diş sarımsak ve yarım limonla 45 dakika tuzu karar haşladım. Haşladığım işkembeden 250 gramını ayırdım ve küp küp doğradım. Haşlama suyundan da 3 su bardağı dolusu ayırdım ve yemek yapımında kullandım. Düdüklüde nohut yemeği yaparken 5 su bardağı su kullanırım. Yemeğim ağır olmasın diye, suyun tamamını işkembe suyundan kullanmadım. Yemekte 3 su bardağı işkembe suyu ve 2 su bardağı çeşme suyu kullandım. Yemekte hiç tuz kullanmadım. İşkembeyi haşlarken ve nohutu ıslatırken gereken tuzu kullanmıştım. Bu sebeple yemeğimim tuzu tam karar geldi.

Tarifin devamı ›işkembe nasıl haşlanır

işkembe nasıl haşlanır 400x267 işkembe nasıl haşlanır
Malzemeler:
Dana İşkembesi
Çeşme Suyu
Soyulmuş Bütün Soğan
Soyulmuş Diş Sarımsak
Kabuklu Limon Parçası
Tuz

İşkembe temizlendikten sonra, tencerede veya düdüklü tencerede haşlanır. İşkembeyi tencerede haşlamak, işkembenin miktarına göre çok fazla zaman gerektirir. Fazla miktarda işkembe haşlayacaklar için en doğru yol, işkembeyi tencerede haşlamaktır. 1-2 Kg. işkembe haşlamanın en kestirme yolu ise; işkembeyi ocak üzerinde, düdüklü tencerede haşlamaktır. İyi bir düdüklü tencere işkembeyi 40 ila 45 dakika arasında haşlar. İşkembeyi sakatatçıdan almışsanız, düdüklü tencere işkembeyi 40 dakikada haşlar. İşkembeyi kendiniz temizlemişseniz; işkembe düdüklü tencerede 45 dakikada haşlanır. Verdiğim işkembenin haşlama süreleri kendi deneyimlerimin sonucudur.

Tarifin devamı ›dalak nasıl temizlenir

dalak nasıl temizlenir 400x267 dalak nasıl temizlenir
Malzemeler:
Dana Dalağı
Kesme Tahtası
Keskin Bıçak

Ön Söz:
Büyükbaş hayvan sakatatı olan dana dalağı ile çeşitli yemekler yapılır. Dalağın yemek yapımında kullanılabilmesi için, üzerinde bulunan kalın zarın çıkartılması gerekir. Dalak, ciğerciden alındığında dalak zarı temizlenmiş olarak verilir. Evlerimizde kurban bayramında kesilen kurban veya sair zamanlarda kesilen adak kurbanın dalağını temizlemek için, kasap aramamız gerekmez.

Keskin bir bıçak, bir dalak ve bu tarifle kendi dalağımızı kendimiz temizleriz.

Tarifin devamı ›klasik tatlar kuzu kelle

klasik tatlar kuzu kelle 400x267 klasik tatlar kuzu kelle
Malzemeler:
1 Adet Kuzu Kelle
4 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Tepsisi
Alüminyum Folyo
8 Su Bardağı Kaynar Su (1.6 Litre)

Ön Söz:
Klasik Tatlar kuzu kelle tarifi, kendi çalışmamın sonucu oluşturduğum şahsıma ait tariftir. İnternette, evde fırında kelle nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek bir tarif yok. Nette, sakatat yemeklerine ait revaçta olan tarifler, benim tariflerimdir. Öncesinde, fırında kuzu kelle diye bir tarif yayınladım. Fakat, tarifimde kelecilerin yaptığı kelle tat ve lezzetine ulaşamdım. Çok çalıştım ve bu tarifi ortaya çıkardım. Deneneyin, memnun kalacaksınız.

Tarifin devamı ›beyin haşlama

beyin haşlama 1 beyin haşlama
Malzemeler:
1 Adet Dana Beyni
1 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Üzüm Sirkesi
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Beyin salatası yapmak istiyorsanız, ciğerciden bir tane dana beyni almanız gerekir; beyin nasıl pişirilir diyorsanız eğer, tarifimi okumanız gerekir. Sakatatçılar, dana beyin zarını çıkartarak müşterisine verirler. Birde, sakatatçıdan alınmayan dana beyni varsa eliniz altında, zarını temizlemek size düşer.

Tarifin devamı ›dana baş eti çorbası

dana baş eti çorbası 400x267 dana baş eti çorbası
Malzemeler:
300 gr. Haşlanmış Dana Baş Eti
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
5 Su Bardağı Baş Eti Haşlama Suyu
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Dana baş eti çorbası, haşlanmış dana baş etinin eti ve suyu ile (sade veya terbiyeli olarak) yapılır. Dana baş eti çorbası yapmak için; buradan dana baş eti haşlama tarifine ulaşabilirsiniz.

Tarifin devamı ›baş eti haşlama

baş eti haşlama 400x267 baş eti haşlama
Malzemeler:
1/2 Kg. Dana Baş Eti
1.5 Litre Soğuk Su  (8 su bardağı)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Baş eti, büyükbaş hayvan başının (derisi yüzüldükten sonra) yanak kısımlarından çıkarılan ettir. Baş eti çeşitli yemek yapımında kullanılır. Baş eti makinede çekilerek kıyması ve çekilen kıymadan köftesi yapılır. Baş eti haşlanarak sıcak olarak, ya da soğuk olarak söğüş yapılarak yenir. Ayrıca, haşlanmış baş etin kendi haşlama suyu ile çorbası yapılır. Baş eti, tencerede ve düdüklü tencerede haşlanır. En güzel lezzetli ızgara köfte’nin baş etinden yapıldığını da unutmamak gerekir. Baş eti haşlandıktan sonra, varsa; yanak eti üzerinde bulunan beyaz kısımları soyularak atılır ve haşlanmış et istenildiği gibi kullanılır.

Tarifin devamı ›dana uykuluk ızgara

dana uykuluk ızgara 400x267 dana uykuluk ızgara
Malzemeler :
1/2 Kg. Dana Uykuluğu
Karabiber
Kekik
Tuz

Ön Söz:
Uykuluk, dana ve kuzu gibi kasaplık hayvanların belirli bölümlerinden az miktrada çıkarılan farklı bir sakatat çeşitidir. Yani, uykuluk hayvanın iç organıdır. Uykuluğun lezzetli olduğu zaman, ilk bahar (mart, nisan, mayıs) aylarıdır. Uykuluk ızgarası, uykuluk tavası ve uykuluk sotesi en fazla tüketilen uykuluk yemekleridir. Dana uykuluğu, iriliği nedeniyle bazı bölümleri yağlı ve düz değildir. Bu bölümleri kesilip ayrılarak, uykuluk sote veya uykuluk tava yapımında kullanılabilir. Uykuluğun düz olan bölümleri ise, ızgarada pişirmeye uygundur. Uykuluk, kasap veya sakatatçılardan temin edilebilir.

Tarifin devamı ›dil çorbası

dil çorbası 399x267 dil çorbası
Malzemeler:
250 gr. Haşlanmış ve Doğranmış Dana Dili
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
6 Su Bardağı Dil Haşlama Suyu
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Dil çorbası, haşlanmış dana dilinin eti ve suyu kullanılarak (sade ve terbiyeli olarak) yapılır. Dil çorbası yapımında, dilin çevresinde bulunan et kullanılırsa; dilin kendisi, dilimlenerek söğüş olarak tüketilebilir. Dil haşlama ile ilgili tarife, buradan ulaşabilirsiniz.

Tarifin devamı ›dil haşlama

dil haşlama 400x267 dil haşlama
Malzemeler:
1 Adet Dana Dili (1600 gr.)
7 Su Bardağı Su (1.4 Litre)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Düdüklü tencerede dana dili çabuk haşlanır. Düdüklüde dil haşlarken, dikkat edilmesi gereken konu; düdüklü tencerenin kullanma talimatına uymak ve dili sığır eti pişirme süresine göre haşlamaktır. Görünen dili, lastik contalı Termo marka düdüklü tencerede, normal ısı ayarında 40 dakikada haşladım.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top