pudra şekeri nasıl yapılır

 |  by

Pudra_sekeri

Malzemeler:
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Nişasta ‘tepeleme’

Pudra şekeri: Pasta, kek, kurabiye, sütlü tatlı yapımında, meyve salatalarının yapımı ve süslenmesinde kullanılır. Mutfağımda gerekli olan pudra şekeri ihtiyacımı kendim karşılarım.

Maharetini Göster:
Mutfak robot’un malzeme koyma haznesine 1 su bardağı toz şeker, 1 tatlı kaşığı nişasta konulacak. Mutfak aleti yüksek devirde çalıştırılacak. Karışım tamamen toz haline gelinceye kadar alet ile parçalama işlemi devam edecek. Bu sırada alet malzeme haznesinin yüzeyine yapışan karışım sıyrılarak kesme bıçaklarının üzerine aktarılacak.
İşlem sonrası elde ettiğiniz pudra şekerini ağzı kapaklı kavanozda saklayabilirsiniz. Pudra şekeri nem almayı hiç sevmez. Topaklaşıp sertleşmemesi için, kavanozun kapağını sıkıca kapatınız. Nişasta olarak buğday ve mısır nişastası kullanabilirsiniz. Aletinizi çalıştırırken malzeme yükleme kanalını kapatmayı unutmayınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

 

2 Comments


  1. Hadi, bildiğimi söyleyim bari. Nişasta’nın, “topaklanmayı önleyici ve akışkanlığı sağlayıcı” olarak katıldığını biliyorum.

    ;)

  2. Merhaba,
    Paylaşımınız için teşekkürler, birşey sormak istiyorum, pudra şekerini ben sadece şekerden yapılıyor sanıyordum, neden nişasta ekliyoruz?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.