puding yapımı

evde_puding_yapimi

Malzemeler:
5 Su Bardağı Süt “1litre”
1 Su Bardağı Toz Şeker “170 gr.”
1 Çay Bardağı Mısır Nişastası “45 gr.”
2 Yemek Kaşığı Kakao Tozu “30 gr.”
1 Yemek Kaşığı Tereyağı “30 gr.”

Ön Söz:
Puding yapımında kullanılacak malzeme çeşiti artırılarak onlara çeşit puding yapılır. Tarifim klasik kakaolu puding yapımıyla ilgilidir. Klasik puding, supangle aynı ana malzemeler kullanılarak yapılan sütlü tatlılardır. Tatlıya kıvam vermek için un, buğday nişastası, mısır nişastası kullanılabilir. Kakao tozu ise, tatlının olmazsa olmaz malzemesidir. Ayrıca çikolata parçaları ve özellikle bitter çikolata ilavesi pudingin lezzetini artırır. Yapımı gayet kolay olan puding pişirildikten sonra mikserle karıştırılır ve kaselere boşaltılır.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine toz şeker, nişasta, kakao tozu konulacak ve karıştırılacak. Üzerine azar azar süt ilave edilecek ve karışım çırpma teli ile süt bitinceye kadar karıştırılacak. Ardından tencere ocak üzeri alınacak ve normal ısıda “sürekli karıştırılarak” koyulaşıncaya kadar kaynatılacak. Malzeme göz göz olmaya başlayınca tereyağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tereyağı eridikten sonra tencere ocaktan alınacak, mikserle inceltilecek ve kaselere boşaltılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.