portakallı kereviz

portakalli_kereviz

Malzemeler:
1 Kg. Kereviz
2 Adet Havuç
5 Adet Küçük Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1/2 Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Portakal Suyu
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Kereviz, havuç soyulacak, tercihinize göre küp veya dilim doğranacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak. Maydanoz kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su ve portakal suyu hazır edilecek.

portakalli_kereviz_2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı, kereviz, havuç, soğan, sarımsak, limon suyu ve toz şeker konulacak. Üzerine 2 su bardağı kaynar su ve 1 su bardağı portakal suyu ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Toplam 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Maydanozu şimdi üzerine serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz kereviz yapraklarından 1-2 dal doğrayarak diğer malzemelerle birlikte tencereye ilave edebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.