portakal şekeri

portakal şekeri 400x267 portakal şekeri
Malzemeler:
2 Adet Kalın Kabuklu Portakal
1 Su Bardağı Toz Şeker (şerbet için)
1 Su Bardağı Su (şerbet için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (kaplama için)
4 Litre Su (haşlama suyu)
4 Fiske Tuz

Ön Söz:
Portakal şekeri, portakal kabuğu şekerlemesi veya portakal kabuğu şekeri adı verilen bu tarifin bir benzerini bu sayfada yayınlamıştım. Bu tarifim, diğerinden farklı ve bir o kadar da başarılı. Portakal şekeri yapımına meraklı iseniz, tarifimi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken; malzemeleri tedarik etmek ve tarifime harfiyen uymaktır. Bu tarifimde, portakal kabuğunun acısını gidermek için; bir litre su ve bir fiske tuz ile kabukları dört kez haşlayıp suyunu süzüyorum. Yani; toplam 4 litere su, birer litre olarak haşlama suyu olarak kullanılacak. Her seferinde haşlama suyu içine 1 fiske tuz ilave edilecek.

Ön Hazırlık:
Portakal’ın iki tarfından baş kısımları kesilecek, kabuğu uzunlamasına 5-6 parçaya bıçakla bölünecek. Bölünmüş parçalar soyulacak ve soyulan parçalar uzunlamasına 8-10 mm. genişlikte şeritler halinde doğranacak.

Portakal Kabuğu Acısının Giderilmesi:
Tencereye 1 litre su konulacak ve orta ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içine bir fiske tuz, kesilmiş portakal kabukları konulacak ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika kaynatılıp kabuklar haşlandıktan sonra; haşlama suyu dökülecek, kabuklar süzgece alınaca ve musluk suyu altına tutulacak. Portakal kabuğu acısının giderilmesi için, bu işlem 3 kez tekrarlanacak.

portakal şekerlemesi portakal şekeri

Maharetini Göster:
Tencereye haşlanmış portakal kabuğuı, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere açık olarak; şerbetin suyu tamamen buhar olup uçuncaya kadar, yaklaşık 45 dakika süre ile kabuklar pişirilecek. Ardından; kabuklar tek tek çıkarılacak, toz şekere bulanacak ve yağlı kağıt üzerine veya tel ızgaraya (kuruması için) dizilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top