pirtike çorbası

Pirtike_Corbasi

Malzemeler :
250 gr. Ispanak
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1.5 Yemek Kaşığı Mısır Yarması
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Sumak
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Soğuk Su
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Ispanaklar ayıklanıp, yıkanacak ve ince kıyılacak. Mısır Yarması 2 su bardağı su içerisinde 15 dakika süre ile haşlanacak. Yarma haşlama suyu ile birlikte kullanılacak. Sumağı doğrudan kullanabileceğiniz gibi, su içerisinde dinlendirerek süzüp suyunu kullanabilirsiniz.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından ıspanak ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak.
Üzerine pirinç, mısır yarması ‘suyu ile birlikte’ ve 6 su bardağı kaynar su, pul biber, karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Malzemeler kaynadıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenın kapağı aralıklı kapatılacak. 20 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. Şimdi çorbanın tuzunu karar hale getirebilir ve sumak ekşisi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.