pirinçli yer elması yemeği

pirincli_yer_elması_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Yer Elması
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Yer elması yıkanacak, kabuğu soyulacak ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış parçalar içi soğuk su dolu bir kap içerisinde bekletilecek. Havuç yıkanacak ve kabuğu soyulacak. Tercihinize uygun olarak küp, halka, verev olarak doğranacak. Soğan, yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıllanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su hazırda bekletilecek.

zeytinyagli_yer_elmasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından yer elması, pirinç, 2 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Şimdi üzerine maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Bu yemeği salçasız yapabilirsiniz, patates ve bütün diş sarımsak katabilirsiniz. Bir bütün soğan yerine, arpacık soğan kullanabilirsiniz. Maydanoz yerine, dereotu kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.