pirinçli yer elması yemeği

pirincli_yer_elması_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Yer Elması
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Yer elması yıkanacak, kabuğu soyulacak ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış parçalar içi soğuk su dolu bir kap içerisinde bekletilecek. Havuç yıkanacak ve kabuğu soyulacak. Tercihinize uygun olarak küp, halka, verev olarak doğranacak. Soğan, yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıllanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su hazırda bekletilecek.

zeytinyagli_yer_elmasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından yer elması, pirinç, 2 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Şimdi üzerine maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Bu yemeği salçasız yapabilirsiniz, patates ve bütün diş sarımsak katabilirsiniz. Bir bütün soğan yerine, arpacık soğan kullanabilirsiniz. Maydanoz yerine, dereotu kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.