pirinçli tavuk çorbası

Pirincli_tavuk_corbasi

Malzemeler:
1/2 Haşlanmış Tavuk göğsü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
5 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kıyılmış Maydanoz
Limon Suyu

Ön Hazırlık:
Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Haşlanmış tavuk göğsü didilecek. Yeteri kadar maydanoz ince kıyılacak. Tavuk suyu hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine 5 su bardağı tavuk suyu konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra pirinç, didiklenmiş tavuk göğüsü ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından tencere kapağı aralıklı kapatılacak, ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. Şimdi, karabiber,tuz, maydanoz ilave edebilir ve limon suyu ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.