pirinçli tavuk çorbası

Pirincli_tavuk_corbasi

Malzemeler:
1/2 Haşlanmış Tavuk göğsü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
5 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kıyılmış Maydanoz
Limon Suyu

Ön Hazırlık:
Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Haşlanmış tavuk göğsü didilecek. Yeteri kadar maydanoz ince kıyılacak. Tavuk suyu hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine 5 su bardağı tavuk suyu konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra pirinç, didiklenmiş tavuk göğüsü ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından tencere kapağı aralıklı kapatılacak, ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. Şimdi, karabiber,tuz, maydanoz ilave edebilir ve limon suyu ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.