pirinçli tavuk çorbası

Pirincli_tavuk_corbasi

Malzemeler:
1/2 Tavuk göğsü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek KaşığI ‘silme’ Un
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Su Bardağı Soğuk Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
1/2 tavuk göğsü yıkanacak, iri parçalara bölünecek ve tencerenin içerisine alınacak. Üzerine 4 su bardağı soğuk su ve 1 çay kaşığı tuz ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük konumda 15 dakika süre ile tavuk göğsü haşlanacak. Et soğuduktan sonra kuşbaşı doğranacak. Haşlama suyu 4 su bardağına tamamlanarak çorba için kullanılacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Yeteri kadar maydanoz ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine tavuk suyu ile tamamlanmış 4 su bardağı kaynar su ilave edilecek.
Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra pirinç, tavuk göğüsü katılacak ve karıştırılacak. Tencere kapağı az aralıklı kapatılacak, ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çorbanız hazır. Şimdi, karabiber ve tuzu ilave edebilir üzerine kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Çorba hazırlarken un çorbanın kıvamını artırmak için kullanılır. Bazı damaklar kıvamlı çorbayı, bazıları ise natürel çorbayı sever. Un çorbada seçime bağlı kullanılır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Çorbalar

Bir Cevap Yazın

baybay2