pirinçli kabak yemeği

Pirincli_kabak1

Malzemeler:
600 gr. Kabak
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Diş Sarımsak
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
Dereotu

Ön Hazırlık:
Kabaklar yıkanacak, sebze soyacağının tırtıllı kesme bıçağı ile kabak yüzeyleri kazınacak. Her iki taraftan, baş kısımları kesilecek. Her bir kabak, uzunlamasına dört parçaya ayrılacak. Kabak parçaları enine 1 cm. kalınlıkta kuşbaşı doğranacak. Süzgeç içerisine alınacak, sudan geçirilecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsak soyulacak, iri doğranacak. Dereotu kıyılacak, pirinç yıkanacak.

Kabak yemeği malzemeleri

Pirincli_kabak2

Kabaklar kuşbaşı doğranmış

Pirincli_kabak3

Soğanlar kavrulmuş, salçalar ilave edilmiş

Pirincli_kabak_sogan4

Sarımsaklar ilave edilmiş ve kavrulmuş

Pirincli_kabak5

Kabaklar ilave edilmiş ve pirinçler serpilmiş

Pirincli_kabak6

Kaynar su, tuz, kimyon ve karabiber ilave edilmiş

Pirincli_kabak7

Yemek servise hazır

Pirincli_kabak8

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sarımsak ilave edilecek, hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine kabak ve pirinç ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak.
1.5 su bardağı kaynar su, tuz, karabiber ve kimyon katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar haline getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır, şimdi üzerine dereotu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Kabak çok taze olursa su oranını kontrollü veriniz. Doğrudan 1.5 su bardağı suyu kullanmayınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim