pirinç çorbası

pirinc_corbasi

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su
Maydanoz

Ön Hazırlık:
Domatesler rendelenecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Maydanoz ince doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından rendelenmiş domates ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Üzerinerine pirinç, 5 su bardağı kaynar su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 Dakika süre bitiminde pirinç çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuz ve maydanoz’u şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Tatlandırıcı olarak 1/2 tablet et bulyon kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.