pırasa çorbası

pirasa_corbasi

Malzemeler:
3 Adet Pırasa ‘300 gr.’
1 Adet Soğan
3 Yemek kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Salça
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Pırasalar yıkanacak ve beyazı çok ince halka doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından pırasa ilave edilecek ve pörsüyünceye kadar kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek kavrulacak. Üzerine 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 10 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde pırasalar blendırdan geçirilecek ve ardından pirinç ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Tencere ara sıra dipten karıştırılarak, en düşük ısıda 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın tuzu karar hale getirildikten sonra çorba servise hazır. Üzerine limon suyu sıkabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.