peri peri soslu tavuk baget

peri peri soslu tavuk baget

Malzemeler:
1 Kg. Tavuk Baget (tavuk incik)
150 gr. Peri Peri Sos
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Kağıtı
Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Peri peri sos ile terbiye edilmiş tavuk bagetleri fırında açık veya kapalı olarak pişirilir. Bagetlerin sulu ve yumuşacık pişmesini isterseniz, tarifime uymalısınız. Peri peri sos ile kapladığınız bagetleri 4 ila 24 saat arası buzdolabında tutabilirsiniz. Tepsiyi fırından aldıktan sonra; tabanında birikmiş yağı bagetlerin üzerine sürerseniz, bagetin lezzetini bir kat daha artırmış olursunuz. Ayrıca, bagetleri peri peri sos ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Bagetler yıkanacak ve süzülecek. Buradaki tarife uygun olarak peri peri sos hazırlanacak. Tepsi içine fırın kağıtı yayılacak.

Bagetler Soslanmış

piri piri soslu tavuk incik

Servise Hazır

fırında peri peri soslu tavuk baget

Maharetini Göster:
Tavuk bagetler yıkanacak ve süzülecek. Ardından çatalla çeşitli yerlerinden delinecek ve üzerine 1 tatlı kaşığı dolusu tuz serpilecek ve elle ovulacak. Peşinden bütün yüzeylerine el ile peri peri sos sürülecek ve sıralı olarak tepsi içerisine dizilecek. Tepsi alüminyum folyo ile kapatılacak ve en az 4 saat buzdolabında dinlendirilecek. Süre bitiminde dolaptan alınacak, üzerine 3 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek ve tekrar folyo ile kapatılacak. Ardından 200°C dereceye ısıtılmış fırının alttan ikinci rafına sürülecek ve 1 saat pişirilecek. Süre bitiminde üzerinden alüminyum folyo alınacak ve fırın ısısı 150°C dereceye düşürülecek. Tepsi açık olarak 30 dakika daha fırında tutulduktan sonra alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim