pazı yemeği

Pazi_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Pazı ‘iki demet’
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Pazılar yıkanacak, sapları yaprak başlangıcı seviyesinden kesilecek ve yapraklar 0.5 cm. kalınlıkta kıyılacak. Ayrılan saplarını ‘Pazı Sapı Kavurması‘ tarifime göre kavurabilirsiniz. Soğan yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak ve yıkanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Üzerine 1 su bardağı kaynar su, pazı, karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Pazıların diriliği kaybolup, tencere’ye oturduktan sonra pirinçler serpilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim