patlıcan oturtma


Malzemeler:
2 Adet Bostan Patlıcanı
2 Adet Domates
2 Adet Çarli Biber
Kızartma Yağı

İç Harç Malzemeleri:
250 gr. Dana Kıyma
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Demet Maydanoz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domates ve çarliston biberler ortadan ikiye bölünecek, patlıcanların üzerine kapak olarak kullanılacak. İç harç malzemeleri; soğan yemeklik ve sivri biber halka olarak doğranacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak.

Patlıcanların Hazırlanması:
2 adet bostan patlıcanı, yaklaşık 1 kg. geldi. Patlıcanların her iki uç tarafı 1 cm. genişlikte kesilecek. Patlıcanlar ortadan iki’ye bölünecek. Bölünen her bir parçanın kabukları kenarlarda bant bırakılmak kaydı ile ortadan soyulacak. Patlıcanlar, 1-1.5 cm. et kalınlığı bırakılacak şekilde oyulacak ve tuzlu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Patlıcanlar süzülecek ve kurulanacak. Kızartma yağı içerisinde pembe bir renk alıncaya kadar kızartılacak.

İç Harçın Hazırlanması:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından kıyma ilave edilecek, taneleşinceye kadar kavrulacak. Üzerine sivri biber ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine, 1/2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Harçın tuzu karar hale getirilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika sonra iç harçınızı ocaktan alabilir ve içerisine kıyılmış maydanozunuzu ilave edebilirsiniz.

Maharetini Göster:
Tencere’ye resimde göründüğü gibi patlıcanlar dizilecek. İçlerine iç harç konulacak. Patlıcanların üzerine biberler ve kapak olarak yarım domates konulacak. 1/2 su bardağı kaynar su tencereye ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre sonunda patlıcan oturtmanız sevrise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop