patlıcan musakka

Tencerede_patlican_musakka1

Malzemeler:
5 Adet Patlıcan
200 gr. Dana Kıyma ‘orta yağlı’
2 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yeteri Kadar Maydanoz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak, uzunlamasına dört parçaya bölünecek. Parçalar, 1.5- 2 cm. kalınlıkta kuşbaşı doğranacak ve tuzlu su içerisine 30 dakika bekletilecek. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik, biberler halka, sarımsaklar iri doğranacak. Maydanoz doğranacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Tencerede_patlican_musakka2

Musakka Harç’ının Hazırlanması:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Biber ve sarımsaklar ilave edilecek, kavrulacak. Kıyma ilave edilecek ve etin bıraktığı su, buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Tava ortasından yer açılacak salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates, tuz, karabiber, kimyon ilave edilecek ve karıştırılacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek. Ocak, düşük ısı konumuna getirilecek. Domateslerin suyu buhar olup uçuncaya kadar, harç ocak üzerinde tutulacak.

Tencerede_patlican_musakka3

Maharetini Göster:
Patlıcanlar tuzlu su içerisinden sıkılarak alınacak ve kızgın yağ içerisinde hafif pembemsi bir renk alıncaya kadar kızartılacak. Kızartılmış patlıcanlar tencere içerisine alınacak. Üzerine, musakka harçı düzgün bir kat olacak şekilde yayılacak. 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Domates ve biber halkalarıyle yemeğinizi süsleyebilirsiniz. Tencere, yüksek ısıda kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde, patlıcan musakkanız hazır. Şimdi üzerine doğranmış maydanoz ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


        gurme   TELCOFAST