patlıcan musakka

patlıcan musakka

Malzemeler:
4 Adet Patlıcan (700 gr.)
200 gr. Dana Döş Kıyması
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber (tatlı)
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak ve istenilen irilikte kuşbaşı doğranacak. Ardından tuzlu su içerisine 30 dakika bekletilecek. Peşinden kızgın yağ içerisinde pembeleşinceye kadar kızartılacak. Soğan, sarımsak yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak. Domatesler rendelenecek. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

tencerede patlıcan musakka

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek, normal ısı ayarında taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, sivri biber, salça, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı dolusu kaynar su, karabiber, kırmızı toz tatlı biber, kimyon ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika bitiminde tencereye kızartılmış patlıcan, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.