patlıcan musakka

patlican_musakka

Malzemeler:
5 Adet Patlıcan
200 gr. Dana Kıyması ‘orta yağlı’
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yeteri Kadar Maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak ve 1.5- 2 cm. irilikte kuşbaşı doğranacak. Ardından tuzlu su içerisine 30 dakika bekletilecek. Soğan, sarımsak yemeklik ve sivri biber halka doğranacak. Domatesler rendelenecek. Maydanoz kıyılacak ve 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Musakka Harc’ının Hazırlanması:
Tava’ya zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve normal ısıda taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, biber, salça, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Tava bir taşım kaynatılacak ve ocak söndürülecek.

Maharetini Göster:
Patlıcanlar kızgın yağ içerisinde kızartılacak, tencereye alınacak ve üzerine tuz serpilecek. Ardından, üzerine musakka harcı yayılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tam, 20 dakika bitiminde yemeğiniz sevise hazır. Şimdi, maydanozu yemeğin üzerine serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.