patlıcan kızartması

patlican_kizartmasi

Malzemeler:
2 Adet Patlıcan
1 Yemek Kaşığı Tuz
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak ve tercihinize göre verev veya düz kesim olarak 5 mm. kalınlıkta doğranacak. Doğranmış patlıcanlar 1 yemek kaşığı tuz ve yeterli miktarda soğuk su bulunan bir kap içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Süre sonunda patlıcanlar süzülecek ve sıkılarak bir kap içerisine alınacak. Patlıcanların tuzlu su içerisine yatırılmasının amacı, patlıcanlar kızartılırken fazla yağ çekmemesi ve rengi siyahlaşmaması içindir.

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına yeterli miktarda sıvıyağı konulacak ve ısıtılacak. yağın kızgınlık kontrolü yapılacak. Parmak uçlarımızla yağ üzerine serptiğimiz su, cızırtı sesi çıkarıyorsa yağımız kızartma yapmak için uygun ısıdadır.
Sıkılmış patlıcanlar yağ içerisine birbirlerinin üzerine gelmeyecek şekilde atılacak ve alt üstleri yakılmadan kızartılacak. Kızartılmış patlıcanlar, sarımsaklı yoğurt veya sarımsaklı domates sosu ile servis edilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.