patlıcan karnıyarık için nasıl hazırlanır

patlican_gorsel_1

Ön Söz:
Yemek hazırlarken yemeğin lezzeti kadar görselliğide önemlidir. Bu bakımdan, yemekte kullanılacak malzemelerin hazırlanmasında özen gösterilir. Patlıcan karnıyarık ya da imambayıldı yaparken patlıcanların ön hazırlığı yapılır. Bu hazırlıklar arasında patlıcanların usülüne uygun soyulması, tuzlu su içerisinde dinlendirilmesi ve yağ içerisinde kızartılması vardır.

Patlıcanlar soyulmuş

patlican_soyulmus_2

Tuzlu su içerisinde dinleniyor

patlican_dinleniyor_3

Yağ içerisinde kızarıyor

patlican_kizariyor_4

Doldurulmayı bekliyor

patlican_hazir_5

Maharetini Göster:
Patlıcanın sap kısmı soyulur ve patlıcanın orta yeri (2-3 cm. derinlikte) uzunlamasına bıçakla kesilir. Kesilen bölgenin çevresinde 1 cm. boyutunda kabuk bırakıldıktan sonra, patlıcan tamamen ya da alacalı soyulur.  Bir kap içine yeteri kadar su ve tuzluluğu belli olacak şekilde 2-3 yemek kaşığı tuz konur, karıştırılır. Patlıcanlar su içerisinde en az 30 dakika dinlendirilir. Süre bitiminde suyu sıkılarak kurulanır ve kızartma yağı içerisinde pembe renk alıncaya kadar kızartılır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.