patlıcan dolması

etli_patlican_dolmasi

Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan “5 adet”
150 gr. Dana Kıyma ‘orta yağlı’
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Adet Orta Boy Domates
3 Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘iç için’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘dolmanın suyu için’
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul biber
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane “tepeli”
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘iç için’
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Maydanoz

Ön Söz:
İşte size nefis bir patlıcan dolması tarifi. Yapmanız gereken, kemer patlıcan tedarik etmek veya diğer patlıcan çeşitlerinden dolma yapmaya uygun olanlarını seçmek. Dolma yaparken kullanacağınız tencere ölçüsüne göre de patlıcanları bölmek. Tarifimi hazırlarken karnıyarık tenceresi kullandım ve bu nedenle patlıcanları üç eşit parçaya böldüm. Derin tencere kullanırsanız patlıcanları ikiye bölerek kullanabilirsiniz, seçim sizin.

Ön Hazırlık:
Patlıcanların iki ucu kesilecek ve üç eşit parçaya bölünecek. Parçaların her iki ucunda 1 cm. “kabuk bırakılarak” soyulacak ve içleri oyulacak. Hazır olan patlıcanlar tuzlu su içerisinde bekletilecek. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak, soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Kap içerisine kıyma, soğan, sarımsak, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, domates salçası, karabiber, pul biber, nane, maydanoz ve tuz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve kırılmadan malzemelerle karıştırılacak.

etli_patlican_dolmasi

Maharetini Göster:
Dolma içi patlıcanların içerisine bastırılmadan, ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Ardından, tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve üzerine patlıcanlar dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. Tencere yüksek ısı da kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde patlıcan dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.