patlıcan çorbası

patlican_corbasi

Malzemeler:
1 Adet Orta Boy Patlıcan
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sitede bulunan yemekleri kendi damak zevkime göre yapıyor, tariflerini yazıyor ve yayınlıyorum. Başlangıçta kendime ait olan yemek tariflerimin ayrımını yapmadığım için, özel tariflerim diğer tariflerle karıştı gitti. Patlıcan çorbası da kendime ait bir tarif. Çorbamı tarifime uygun hazırlar ve iki tas içmezseniz, kendimi başarısız sayarım. Beğeniniz sizde kalsın, neden iki tas içmediğinizi yazın okiym.

Ön Hazırlık:
Domates rendelenecek. Patlıcan soyulacak, uzunlamasına 5-6 mm. kalınlıkta dilimlenecek ve tavla zarı büyüklüğünde doğranacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine doğranmış patlıcan ilave edilecek ve normal ısıda “şeffaflaşıncaya kadar” kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan ve sarımsak konulacak kavrulacak. Ardından un ilave edilecek ve düşük ısıda hafif kavrulacak. Üzerine sırası ile salça, rendelenmiş domates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su ve karabiber, pul biber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde patlıcan çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuz ve kuru nane’yi şimdi ilave edebilir, çorbanın tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.