patatesli makarna

patatesli_makarna

Malzemeler:
1/2 Paket Fiyonk Makarna ‘yerli’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet İri Patates
2 Litre Su
Tuz

Sos Malzemesi:
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
2 Diş sarımsak
1 Fincan Su
Tuz

Ön Söz:
Patatesli makarna iki yöntemle hazırlanır. Tarifimdeki gibi makarna haşlandıktan sonra kızartılmış patates ve salçalı domates sosu sonradan ilave edilir. Veya, makarna haşlanmadan aynen pilav gibi pişirilir.Her iki yöntemle hazırlan patatesli makarnanın lezzetleri farklıdır. Patatesli makarna istenirse sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir.

Ön Hazırlık:
Patates küp doğranacak ve kızartılacak. Domates sosu, bu tarifte verdiğim malzemeler kullanılarak buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı ‘silme’ tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından makarna ilave edilecek. Tenceredeki su tekrar kaynayıncaya kadar, makarna ara sıra karıştırılacak. Ocak ısısı hep normalde olacak, tencerenin kapağı kapatılmayacak. Ara sıra makarna karıştırılacak ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Yaklaşık 12 dakika süre bitiminde makarna ocaktan alınacak ve süzülecek. Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine makarna ve kızartılmış patates ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından makarna’ya tuz ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Servisi sırasında domates sosu ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.