patatesli köfte

patatesli_kofte_1

Malzemeler:
500 gr. Orta Yağlı Kıyma
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
3 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, çok ince yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Patates soyulacak, halka doğranacak. 1 cm. Kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek, bir kap içerisinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak. Kaynar su hazır edilecek.

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patatesler, yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar önlü arkalı kızartılacak. Ardından köfteler, yağ içerisinde yakılmadan hafif kızartılacak.

patatesli_kofte_2

Maharetini Göster:
Hazırlanmış köfte ve patatesler tencere içerisine dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, tuz, 3 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.