patates salatası

patates_salatasi

Malzemeler:
4 Adet Patates
1 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Demet maydanoz
1/2 Limon Suyu

Ön Hazırlık:
Patatesler burdan tarifine uygun olarak haşlanacak. Haşlanmış patatesler istediğiniz irilikte doğranacak. Soğan piyaz doğranacak. Maydanozlar yıkanacak ve doğranacak.

Maharetini göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ocak söndürülecek. Tava içerisine patatesler, karabiber, pulbiber, maydanoz, tuz ve limon suyu katılacak. Karışım bir güzel karıştırılarak servis tabağına alınacak. Sonrası malum.

Not:
Salatanızı taze soğan kullanarak yapmak isterseniz, soğanlar kuşbaşı doğranacak, yağ içerisinde kavrulmayacak. Diğer malzemeler ile doğrudan karıştırılacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.