patates püresi nasıl yapılır

patates_puresi

Malzemeler:
4 Adet Orta Boy Patates
1 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz

Ön Hazırlık:
4 adet orta boy patates yaklaşık 500 gr. ağırlıktadır. Patatesler yıkanacak ve uygun büyüklükte olmayan iri patatesler ortadan iki’ye bölünecek.

Patatesin Haşlanması:
Tencere içerisine patatesler konulacak ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde  patatesleriniz soyulmaya hazır.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine patatesler ilave edilecek. Patatesler ezme aleti veya kaşıkla ezilerek karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı soğuk süt ilave edilecek ve karıştırılacak. Süt ısınıp buhar olup uçmaya başladığı andan itibaren, pürenin kıvamı gelmeye başlayacak. Bu aşamada yeterli miktarda tuz ilave edilecek ve pürenin tuzu karar hale getirilecek.
Tercihinize göre, pürenin kıvamını tutturmak elinizin altındaki ocağın düğmesindedir. Pürenin sıvı olmasını isterseniz, ocağı söndürürsünüz. Katı püre isterseniz püreyi ocakta fazla tutarsınız katı kıvamı elde edersiniz. Ardından püreniz servise hazır. İsterseniz karabiber ilave edebilirsiniz. Rulo köftenin yanına ve bir çok salçalı et yemeklerinin yanına çok yakışır. Sonrası malum.

Not:
Püre hazırlamada deneyim kazandıktan sonra ocak ısı ayarını normalde tutabilirsiniz. Başlangıçta püre yapmaya ocak ısısını düşük ayarda tutarsanız heyecan yaşamazsınız. Bir de pürenizi mikserle karıştırmaya kalkmayın ha, sakız yaparsınız. Söyliyeyim de..
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


6 comments on “patates püresi nasıl yapılır
 1. Editör diyor ki:

  Kızlar sizin yapacak başkaca işiniz yok mi? Ev süpürmek, ortalığı toplamak ve toz almak gibi.
  :mrgreen:

 2. Birdal diyor ki:

  Haklısın İsmihan Nur . :)

 3. İsmihan Nur diyor ki:

  bence de çok güzel çok teşekkür ederim .

  editör sen paylaşmak istiyorsan 4 patates yerine 9 patatesle ve 1 su bardağı süt yerine 3 su bardağı sütle 1 yemek kaşığı tereyağı yerine 3 yemek kaşığı tereyağı ile tuzu da biraz daha fazla ekleyerek yap . ßöylece paylaşabilirsin tatlım . :)

 4. kübra tuna diyor ki:

  16 yaşında bir genç kız olarak sitenizdeki tariflere bayılıyorum bana yemek yapmayı annem değil siz öğretiyorsunuz resmen teşekkürler :)

 5. editör diyor ki:

  Evet, ne var bunda? Allah Allah.. Az yapıyorum ancak kendime yetişiyor ve bu nedenlede paylaşmıyorum.

 6. semanur diyor ki:

  pes doğrusu ” yaptığımı paylaşmam öyleyim, en kolayı patates püresi.. ” sözleriniz gerçekmi şakamı yapıyorsunuz anlam veremedim doğrusu.