patates nasıl haşlanır

Patates haslanmis Tabakta

Malzemeler:
4 Adet Patates
Su
Tuz

Ön Söz:
Patates, yıl boyunca mutfaklarımızda bulunur. Çeşitli yemeklerinin yapılması ile birlikte çoğu yemeklerin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Ayrıca bir çok yemeklerin yanında garnitür olarak verilir. Patates salatası ve püresi hazırlanırken patatesler haşlanır. Patates, mutfaklarımızda haşlanmış şeklini elde etmek için bir çok yöntemle pişirilir. Su kullanılarak patatesin haşlanması, su kullanılmadan patatesin pişirilmesi veya fırınlanmasıdır. Tarifini vereceğim patatesin haşlanması ilk yöntemdir. Diğer yöntem ise, su kullanılmadan patates doğrudan fırında veya köz içerisine gömülerek pişirilir. Fırınlanarak pişen patatesler oldukça lezzetlidir ve piyasa da kumpir adıyle bir endüstri sektörü oluşturmuştur. Bir başka yöntemle patatesler tencere içerisinde düşük ısı ile susuz pişirilebilir veya pişirme sepeti kullanılarak patatesler buharda haşlanabilir.

Ön Hazırlık:
Aynı irilikte patatesler seçilerek, bir güzel yıkanır. Yıkama sırasında mutfak fırçası kullanarak, patates yüzeyini fırçalamak, işin hijyen tarafı ile ilgilidir. Haşlanacak patatesler aynı irilikte olursa, haşlama işlemi daha kolay ve pişme süreleri eşit olur. Her ne kadar eşit büyüklükte patatesleri bir araya getirmeye çalışılsada bu iş zordur. Onun için, haşlanacak miktarda patatesleri yıkadıktan sonra en irilerini bıçakla bölerek, diğerlerinin boyutuna getirmek en basit çözümdür. Bir de patatesin piştikten sonra kolay soyulmasını sağlamak için, resimde göründüğü gibi patates yüzeyini enlemesine veya boylamasına bıçak ile çizmektir. Bu çizme işlemi patatesin soyulmasını kolaylaştıracaktır.

Soyulmayı Beklerken

Patates Haslanmis

Haşlanmış Patates

Patates Haslama Tencerede

Maharetini Göster:
Haşlanacak patatesler, uygun tencere içerisine alınacak ve üzerini iki parmak geçecek kadar soğuk su ilave edilecek. Ocak normal ısıda olacak. Tenceredeki su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılıp bir yere not edilecek. 30 dakika süre bitiminde patatesler soyulmaya hazır. Sonrası malum.

Not:
Orta boy taze patatesler aynı yöntemle 20 dakikada haşlanır. Haşlama suyu içerisine tuz ilave etmek, tamamen tercihinize kalmış.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


7 comments on “patates nasıl haşlanır
 1. veli ekrem diyor ki:

  patatesi haşlama
  doğramaya başlama
  de git başımdan deli hatce
  ağlamaya başlama
  loy loy loy
  loy loy loy

  begenmişem begenmişem dönmem cnm

 2. deli hatce diyor ki:

  patatesi haşladım
  doğramaya başladım
  akşam yarim gelince
  ağlamaya başladım
  loy loy loy
  loy loy loy

  begenmemişsen dön bana cnm

 3. berkecan diyor ki:

  :D

 4. berkecan diyor ki:

  bilmiyodum ilk denerkene yağla yapmıştım evi yakıyodum az kalsın yağ alevlendi xDé

 5. ayten diyor ki:

  aslinda ben biliyordum annem yaparken. iste gormustum ama denenemistim o yuzden yanlis bi sey yapmayayim diye bi baktim cok tesekkur ederim

 6. irem :) diyor ki:

  Gerçekten kolay bir yemek olmasına rağmen bu bilgilere gerek var bence :) Çok teşekkürler. Çok yardımcı olucak bunlar benim için :D

 7. Özcan diyor ki:

  Tesekkurler bilmiyordum, komik ama gercek :)