patates nasıl haşlanır

Patates haslanmis Tabakta

Malzemeler:
4 Adet Patates
Su
Tuz

Ön Söz:
Patates, yıl boyunca mutfaklarımızda bulunur. Çeşitli yemeklerinin yapılması ile birlikte çoğu yemeklerin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Ayrıca bir çok yemeklerin yanında garnitür olarak verilir. Patates salatası ve püresi hazırlanırken patatesler haşlanır. Patates, mutfaklarımızda haşlanmış şeklini elde etmek için bir çok yöntemle pişirilir. Su kullanılarak patatesin haşlanması, su kullanılmadan patatesin pişirilmesi veya fırınlanmasıdır. Tarifini vereceğim patatesin haşlanması ilk yöntemdir. Diğer yöntem ise, su kullanılmadan patates doğrudan fırında veya köz içerisine gömülerek pişirilir. Fırınlanarak pişen patatesler oldukça lezzetlidir ve piyasa da kumpir adıyle bir endüstri sektörü oluşturmuştur. Bir başka yöntemle patatesler tencere içerisinde düşük ısı ile susuz pişirilebilir veya pişirme sepeti kullanılarak patatesler buharda haşlanabilir.

Ön Hazırlık:
Aynı irilikte patatesler seçilerek, bir güzel yıkanır. Yıkama sırasında mutfak fırçası kullanarak, patates yüzeyini fırçalamak, işin hijyen tarafı ile ilgilidir. Haşlanacak patatesler aynı irilikte olursa, haşlama işlemi daha kolay ve pişme süreleri eşit olur. Her ne kadar eşit büyüklükte patatesleri bir araya getirmeye çalışılsada bu iş zordur. Onun için, haşlanacak miktarda patatesleri yıkadıktan sonra en irilerini bıçakla bölerek, diğerlerinin boyutuna getirmek en basit çözümdür. Bir de patatesin piştikten sonra kolay soyulmasını sağlamak için, resimde göründüğü gibi patates yüzeyini enlemesine veya boylamasına bıçak ile çizmektir. Bu çizme işlemi patatesin soyulmasını kolaylaştıracaktır.

Soyulmayı Beklerken

Patates Haslanmis

Haşlanmış Patates

Patates Haslama Tencerede

Maharetini Göster:
Haşlanacak patatesler, uygun tencere içerisine alınacak ve üzerini iki parmak geçecek kadar soğuk su ilave edilecek. Ocak normal ısıda olacak. Tenceredeki su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılıp bir yere not edilecek. 30 dakika süre bitiminde patatesler soyulmaya hazır. Sonrası malum.

Not:
Orta boy taze patatesler aynı yöntemle 20 dakikada haşlanır. Haşlama suyu içerisine tuz ilave etmek, tamamen tercihinize kalmış.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.