patates kızartması

patates_kizartmasi

Malzemeler:
2 Adet Patates
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Söz:
Piyasada sarı ve beyaz olmak üzere iki cins patates satılmaktadır. Sarı patates, haşlama ve yemeklerde kullanılmaktadır. Beyaz patates ise, daha çok kızartmalarda tercih edilmektedir.

Ön Hazırlık:
Patatesler soyulacak ve tercihinize göre elma dilimi, küp veya kibirt dilimi diye isimlendirilen parmak şeklinde doğranacak. En az üç kez yıkanacak ve süzülecek. Süzülen patatesler mutfak havlusu ile bir güzel kurulanacak.

Maharetini Göster:
Bu tarifle patatesler iki aşamada kızartılacak. İlk aşamada patatesler yumuşayıncaya kadar normal ısınmış yağ içerisinde kızartılacak ve bir kap içerisine alınacak. İkinci aşamada ise, ocak ısısı yükseltilecek kızartma yağı nerdeyse duman çıkartacak şekilde kızgın hale getirilecek. Beklemekte olan patates dilimleri çok dikkatli bir şekilde kızgın yağ içerisine atılacak. 2-3 dakika süre ile arkalı önlü pembe bir renk alıncaya kadar kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.