patates kızartması

patates_kizartmasi

Malzemeler:
2 Adet Patates
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Söz:
Piyasada sarı ve beyaz olmak üzere iki cins patates satılmaktadır. Sarı patates, haşlama ve yemeklerde kullanılmaktadır. Beyaz patates ise, daha çok kızartmalarda tercih edilmektedir.

Ön Hazırlık:
Patatesler soyulacak ve tercihinize göre elma dilimi, küp veya kibirt dilimi diye isimlendirilen parmak şeklinde doğranacak. En az üç kez yıkanacak ve süzülecek. Süzülen patatesler mutfak havlusu ile bir güzel kurulanacak.

Maharetini Göster:
Bu tarifle patatesler iki aşamada kızartılacak. İlk aşamada patatesler yumuşayıncaya kadar normal ısınmış yağ içerisinde kızartılacak ve bir kap içerisine alınacak. İkinci aşamada ise, ocak ısısı yükseltilecek kızartma yağı nerdeyse duman çıkartacak şekilde kızgın hale getirilecek. Beklemekte olan patates dilimleri çok dikkatli bir şekilde kızgın yağ içerisine atılacak. 2-3 dakika süre ile arkalı önlü pembe bir renk alıncaya kadar kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.