patates kavurması

patates_kavurmasi

Malzemeler:
4 Adet Patates
1 Adet İri Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Patatesleri ister ezdikten sonra kavurun, isterseniz tarifimde olduğu gibi rendeledikten sonra kavurun. Patates kavurması lezzetinden bir şey kaybetmez. Tereyağlı patates kavurması elbette güzel olur, zeytinyağı ile kavrulan patates yenmez mi, elbette yenir. Siz daha iyisini bilirsiniz, patatesleri bildiğiniz gibi kavurun.

Ön Hazırlık:
Patatesler buradan tarifine uygun olarak haşlanacak. Ardından rendenin iri gözü kullanılarak rendelenecek. Soğan yemeklik doğranacak, maydanoz ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine rendelenmiş patates, maydanoz, karabiber, pul biber, ve tuz ilave edilecek. Düşük ısıda malzemeler bir güzel karıştırılarak hafif kavrulacak ve servis tabağına alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.