pastırmalı ıspanak yemeği

pastirmali_ispanak_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
100 gr. Pastırma
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Pastırmalı ıspanak yemeği, aynen pastırmasız ıspanak yemeği gibi pişirilir. Diğer yemekten tek farkı, yemek içerisine pastırma dilimlerinin konuyor olmasıdır. Pastırmalı ıspanak yemeğinin lezzeti “pastırma aromasından dolayı” farklıdır. Fakat, yemkte pastırmayı kullanırken dikkat etmek gerekir. Pastırmanın üzerinde bulunan çemeni yağ içerisinde fazla kavurulursa, baharatı yanar ve ıspanak yemeğinin tadını bozar. Yani, ıspanak yemeğiniz acı olur ve bu tadı kimse beğenmez. En güzeli, pastırma dilimlerinin üzerindeki çemenleri yemekte kullanmamaktır. 1 Kg. ıspanak için, 100 gram pastırma fazlasıyla yeterlidir.

Ön Hazırlık:
Ispanak ayıklanacak, yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Pastrıma dilimlerinin üzerinde bulunan çemeni alınacak ve dilimler kuşbaşı doğranacak.

pastirmali_ispanak

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından doğranmış pastırma ilave edilecek ve malzemelerle karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek tencere karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Üzerine ıspanak ilave edilecek ve karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısıs yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak ve ocak ısı ayarı en düşük konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.