palamut buğulama

palamut_bugulama

Malzemeler:
1 Adet Büyük Boy Dilimlenmiş Palamut
3 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Palamut buğulama, fırında ve ocak üzeri tencerede yapılır. Palamut buğlama yapmak için palamut bütün, dilim veya iri parça olarak kullanılabilir. Verdiğim malzemeler dışında, damak tadınıza uyan baharat ve sebzeleri kullanabilirsiniz. Buğulamanıza su ilave etmeyebilirsiniz. Su ilave etmezseniz yemek piştiği vakit suyu olmayacaktır. Bir de yemeğinizi bekletirseniz, yemeğiniz tamamen kuru kalacaktır. Bu sebeple, buğulamanıza 1 veya 1.5 çay bardağı su ilavesi yemeğinizde olabilecek bütün olumsuzlukların önüne geçecektir, siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Palamut buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Domates küp, soğan yarım ay doğranacak. Maydanoz kıyılacak ve limon halka şeklinde dilimlenecek. Ardından domates, soğan, maydanoz, karabiber bir kap içerisinde 1 tatlı kaşığı tuz ile karıştırılacak.

Malzemeler Hazırlanmış

tencerede_palamut_bugulama

Palamut buğulama pişmiş ve servise hazır.

ocakta_palamut_bugulama

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve yayılacak. Üzerine palamut dilimleri dizilecek. Ardından domates, soğan, maydanoz karışımı, 1 çay bardağı su konulacak ve limon dilimleri dizilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 30 dakika süre sonunda palamut buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.