paça haşlama


Malzemeler :
6 Adet Kuzu Paçası
1.5 Litre Su
1/2 Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Paça haşlandıktan sonra sade veya terbiyeli olarak çorbası yapılır. Paça tencerede, ya da düdüklü tencerede haşlanır. Tencerede paça haşlamak 5 ila 6 saat gibi uzunca bir süreyi gerektirir. Bu da harcanan zamana ve boşa tüketilen enerji israfına sebep olacağı için, tencerede paça haşlamak akılcı değildir. Paça haşlamak için en pratik ve ekonomik yöntem, düdüklü tencerede haşlamaktır. Paçayı ne şekilde haşlarsanız haşlayın, paçanın kendine özel kokusunu gidermek için limonun dışında bütün soğan, bir kaç diş sarımsak ve defne yaprağı kullanılabilir, seçimi size kalmış.

Ön Hazırlık :
Sakadatçıdan temizlenmiş olarak alınmış kuzu paçaları ocak alevine tutulacak ve üzerinde kalmış tüyler giderilecek. Ardından paçalar bir güzel yıkanacak.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere içerisine kuzu paçaları, 1.5 litre su, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1/2 limon kabuklu olarak konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında olacak. Düdüklünün el kitapçığında belirtilen sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve paça verilen süre dikkate alınarak haşlanacak. ‘ tencerem kuzu paçasını 30 dakikada pişiriyor’ Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Çorbalar, Düdüklü Yemekleri, Sakatatlar