nohutlu köfte çorbası

nohutlu_kofte_corbasi

Malzemeler:
200 gr. Orta Yağlı Kıyma
2 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1 Adet Küçük Soğan
1 Türk Kahve Fincanı İnce Bulgur ‘düğ’
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Un ‘tepsi tabanına’
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘çorba için’
1 Çay Kaşığı Tuz ‘köfte için’
6 Su bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
1 su bardağı nohut haşlanırsa 2 su bardağı nohut çıkar ve bu ölçü çorba için yeterlidir. Dondurucuda her daim 1 su bardağı ölçüsünde haşlanmış nohutum bulunur. Bulunmadığı zamanlarda nohutu ıslatmadan düdüklü tencerede 35 dakika süre ile haşlar ve kullanırım. Nohutlu köfte çorbası yaparken domates ve biber salçalarını ortak kullanırsanız yemeğiniz daha lezzetli ve görünüşü daha güzel olur. Çoğu çorbalara ekşi tat yakışır. Bu tadı çorbalara domates, domates salçası ya da limon suyu veya limon tuzu verebilir. Bu çorbada biber ve domates salçasını ortak kullandım.

Ön hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek . Bulgur yıkanacak ve süzgeçten geçirilecek. 6 Su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Fındık Köfteler

nohutlu_kofte_corbasi_1

Fındık Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, bulgur, karabiber, kimyon, 1 çay kaşığı tuz katılacak ve karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve harçın tuzu karar hale getirilecek. Ardından köfte harçı top yapılacak ve 20 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde harçtan küçük parçalar kopartılacak ve fındık iriliğinde köfteler yapılacak. Yapılan köfteler tabanına un serpilmiş tepsi içerisine konulacak. Tepsi tabanına serpilen bu un, köftelerin birbirlerine yapışmasını önleyecek ve ayrıca çorbanızın kıvamını artıracaktır.

Çorba servise hazır

nohutlu_kofte_corbasi_2

Maharetini göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine salça ilave edilecek, düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından tencereye 6 su bardağı su konulacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra köfte ve nohut ilave edilecek. Tencere tekrar kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre sonunda nohutlu köfte çorbanız servise hazır. Çorbanın tuzunu şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme