nohut yemeği

nohut_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Kemikli Et (dana, koyun veya koç)
2 Su Bardağı Kuru Nohut
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Et Suyu

Ön Söz:
Bu tarifle düdüklü tencerede kemikli etli nohut yemeği yapılır. Düdüklüde kemikli nohut yemeği yaparken içerisine kemikli et olarak; kemikli dana eti, kemikli koyun eti veya kemikli koç etinden birini kullanabilirsiniz. Nohut yemeğine su verirken haşladığınız etin suyunu verbilirsiniz. Görseldeki kemikli nohut yemeği; düdüklü tencerede 1 kg. ağırlığında koç ön kol yarı pişmiş olarak haşlandıktan sonra,  kemiği ve suyu ile pişirildi. Nohut akşamdan bol su içerisinde 12 saat boyunca ıslatıldı. Ardından 25 dakikada düdüklü tencerede pişirildi.

Ön Hazırlık:
Tencereye 2 su bardağı nohut, üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak ve bir gece boyu (en az 8 saat) bekletilecek. Ardından suyu değiştirilecek, istenirse tencerede bir taşım (gazının alınması için) kaynatılacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak.

Kemikli Etin Haşlanamsı:
Düdüklü tencereye kemikli koç eti, 7 su bardağı su konulacak ve 20 dakika süre ile haşlanacak. Düdüklü tencereye ilave ettiğim suyun 1 su bardağı buhar oldu uçtu, geriye 6 su bardağı et suyu kaldı ve tamamını yemekte kullandım.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça ilave edilecek ve normal ısıda kavrulacak. Ardından ıslatılmış nohut, haşlanmış kemikli et, 6 su bardağı et suyu ilave edilecek ve düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kitapçığında verilen, nohut pişirme süresi boyunca nohut pişirilecek. Nohut piştikten sonra, tuzu karar hale getirilecek. Lastik contalı düdüklü tencerem, bu yemeği normal ısıda 25 dakika’da pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.