nohut nasıl haşlanır

nohut nasıl haşlanır 400x267 nohut nasıl haşlanır
Malzemeler:
2 Su Bardağı Nohut
Su

Ön Söz:
Nohut’un doğrudan yemeği yapıldığı gibi, çoğu yemeklerde katkı malzeme olarak kullanılır. Mutfaklarımızda nohut doğrudan etli veya etsiz olarak yemeği yapılır. Bunun yanı sıra onlarca çeşit yemeğin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır: Nohutlu ekmek, börek, kapama, çorba, işkembe, kebap, güveç, bamya, bulgur ve pirinç pilavı, tavuk, türlü, tepsi köftesi, ezmesi, kıvrım, salata, mantı, yahni, humus, falafel bunlardan bazılarıdır. Nohut hangi amaçla kulanılacaksa kullanılsın, mutlaka haşlanması gerekir.

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut konulacak ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca en az, 8 saat bekletilecek. Bu işleme nohut’un ıslatılması denir.

nohut ıslatılmış

ıslatılmış nohut nohut nasıl haşlanır

nohut haşlanmış

haşlanmış nohut nohut nasıl haşlanır

nohut süzülmüş, kullanıma hazır

süzülmüş nohut nohut nasıl haşlanır

Maharetini Göster:
Gece boyu su içerisinde bekletilen nohutlar süzülecek ve yıkanacak. Uygun bir tencere içerisine nohutlar konulacak ve üzerine iki parmak geçesiye kadar su doldurulacak. Tencere ocak üzerine alınacak, yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. En düşük ısı konumunda nohutlar 50 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek.

Bu şekilde yarı pişmiş nohutlar, istenilen yemek yapımında kullanılabilir. Veya, nohutlar buzdolabı torbalarına konularak dondurucuda saklanabilir. Nohut haşlamanın bir başka yolu ise, nohutları gece bekletmeden doğrudan düdüklü tencere içerisinde 35 dakika haşlamaktır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top