nohut nasıl haşlanır

Nohut_nasil_haslanir1

Malzemeler:
2 Su Bardağı Nohut
Su

Ön Söz:
Nohut’un doğrudan yemeği yapıldığı gibi, çoğu yemeklerde katkı malzeme olarak kullanılır. Mutfaklarımızda nohut doğrudan etli veya etsiz olarak yemeği yapılır. Bunun yanı sıra onlarca çeşit yemeğin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır: Nohutlu ekmek, börek, kapama, çorba, işkembe, kebap, güveç, bamya, bulgur ve pirinç pilavı, tavuk, türlü, tepsi köftesi, ezmesi, kıvrım, salata, mantı, yahni, humus, falafel bunlardan bazılarıdır. Nohut hangi amaçla kulanılacaksa kullanılsın, mutlaka haşlanması gerekir. Haşlanması belirli bir ölçü ve kural içerisinde yapılırsa, yemeklerin lezzeti tadan tarafından fark edilir.

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut konulacak ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca en az, 8 saat bekletilecek. Bu işleme nohut’un ıslatılması denir.

Nohut’un ıslatılması

Nohut_nasil_hasl_islat2

Nohut 50 dakika süre ile haşlanmış

Nohut_nasil_hasl_haslanmis3

Nohut süzgeç’de süzülmüş kullanıma hazır

Nohut_nasil_hasl_hazir4

Maharetini Göster:
Gece boyu su içerisinde bekletilen nohutlar süzülecek ve yıkanacak. Uygun bir tencere içerisine nohutlar konulacak ve üzerine iki parmak geçesiye kadar su doldurulacak. Tencere ocak üzerine alınacak, yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek.
En düşük ısı konumunda nohutlar 50 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde nohutlar süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek. Bu şekilde yarı pişmiş nohutlar, istenilen yemek yapımında kullanılabilir. Veya, nohutlar buzdolabı torbalarına konularak dondurucu da saklanabilir. Nohut haşlamanın bir başka yolu ise, nohutları gece bekletmeden doğrudan düdüklü tencere içerisinde 30 dakika süre ile haşlamaktır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.