Blog Archives

evde patates cipsi

evde patates cipsi 400x267 evde patates cipsi
Malzemeler:
2 Adet Kızartmalık Patates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su (cips dinlendirme suyu)
1 Litre Su (cips haşlama suyu)
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Evde patates cipsi yapımı çok basit ve bir o kadarda çıtır. Tarifimi denerseniz; yaptığınız patates cipsi (kızartma sürenize bağlı olarak) en az 3 saat ila 24 saat arasında gevrekliğini, çıtırlığını ve kıtırlığını korur. Önemli olan, cipsleri kızartırken aldığı renktir. Patates cipslerini normal altın sarısı renginde kızartır, yağ içinden alırsanız kıtırlığını en az 3 saat korur. Cipsleri hafif pembesi renk aldırarak kızartırsanız, en az 24 saat boyunca kıtırlığını korur ve asla yumuşamaz. 24 saatın sonunda cipsler yumuşamaz ama, sertleşmeye başlar. Tarifimi deneyerek, evinizde patates cipslerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›evde döner nasıl yapılır

evde döner nasıl yapılır 400x267 evde döner nasıl yapılır
Malzemeler:
2 Parça Antrikot Biftek (300 gr.)
20 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Soğan Suyu
1 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tepeli Tuz

Ön Söz:
Evde dana etli döner nasıl yapılır? Kurban bayramının son günü; bu tarifim, sitemi izleyen kardeşlerime armağanım olsun. Evde döner yapımı konusundaki sorunlarımı çözdüm ve tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Döner yapımında en büyük sorunum, etin terbiyesinde kullanılan malzeme çeşitleri ve miktarları idi. Uzatmıyayım, tarifimi denerken salçalarınız tuzlu değil ise; etin terbiyesinde 1 tatlı kaşığı tuz kullanmalısınız. Döner yapacağınız etin orta yağlı, kalınlığının 2 cm. veya 3 cm. olmasına dikkat etmelisiniz. Terbiye edilmiş et, herhangi bir ızgara aleti üzerinde pişirilebilir. Tarifimi ocak üzerinde ve orta ateşin bir tık üzerideki alev ayarında (demir döküm) tava kullanarak yaptım. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›bamya kızartması

taze bamya kızartması 400x267 bamya kızartması
Malzemeler:
150 gr. Uzun Bamya
1 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Buğday Unu
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Taze bamya kızartması nasıl yapılır? Bamya kızartmasında en pratik yol; kısa bamya yerine, uzun bamya kullanmaktır. Taze bamya’yı bütün olarak yağ içinde kızartmak iyi sonuç vermez. Bu nedenle, bamya kızartılmazdan önce kuşbaşı doğranır veya uzunlamasına ikiye bölünür. Bamya isteğe bağlı olarak haşlanır veya haşlanmadan da kızartılabilir. Bamya’yı su içinde haşlamak yerine buharda pişirmek iyi sonuç verir. Bamya kızartması, hazırlanan bandırma sosuna bandırılarak atıştırmalık olarak yenilir. Ya da sarımsaklı yoğurtlu, domates sosu hazırlanır ve karıştırılarakta yenilebilir.

Ön Hazırlık:
Taze bamya çeşme suyu ile yıkanacak, kurulanacak ve sap kısmı külah şeklinde kesilecek. Ardından bıçakla uzunlamasına ikiye bölünecek ve karabiber tuz serpilecek. Yumurta, az tuz ile bir kap içinde çırpılacak. Mısır unu ile buğday unu bir kap içinde güzelce karıştırılacak.

Tarifin devamı ›fındıklı krokan nasıl yapılır

fındıklı krokan 400x267 fındıklı krokan nasıl yapılır
Malzemeler:
100 gr. Kavrulmuş Fındık İçi
3 Yemek Kaşığı Toz şeker
20 gr. Tereyağı
Yağlı Fırın Kağıdı

Ön Söz:
Fındık karamel kaplama veya fındıklı krokan nasıl yapılır. Fındıklı krokan yapımı, yapılan krokanın nerede kullanılacağına bağlı olarak değişir. Fındıklı krokan doğrudan yenmek için yapılacaksa, yumuşak olması istenir. Bu yüzden fındıklı krokan yapımında farklı malzemeler kullanılır. Verdiğim malzemelerle yapılan fındıklı krokan özellikle tatlı ve pasta süslemelerinde kullanılır. Bu nedenle; fındığa karamel kaplandıktan sonra soğuması için, fırın kağıdı üzerine aralıklı dizilmesi gerekir. Kaplanmış fındıklar soğumaya başlayınca, birleşik fındıklar ayrılmalıdır.

Tarifin devamı ›limonlu buzlu dondurma

limolu buzlu dondurma 400x267 limonlu buzlu dondurma
Malzemeler:
2 Adet Limon
3 Su Bardağı İçme Suyu (600 ml.)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (100 gr.)

Ön Söz:
Evde limonlu buzlu dondurma yapmak için, öncelikle dondurma kalıbına ihtiyaç vardır. Piyasada dondurma kalıpları plastik veya silikon olarak satılmaktadır. Bu kalıpları satın alırken çubuklarına dikkat etmek gerekir. Tek kullanımlık ahşap çubuklar yerine, kalıbın üzerinde kendi çubukları olanlarını tercih etmeniz yerinde olur. Kullandığım dondurma kalıbı plastik ve kendi üzerinde sabit plastik çubukları mevcut. Diğer silikon dondurma kalıbımın ise; tek seferlik (kullan at) ahşap çubukları var, bu sebeple kullanışlı değil.

Limonlu buzlu dondurma tarifim, küçükler ve yetişkinlerin damak zevkine göre hazırlanmıştır. Ağız tadında limonlu buzlu dondurma yapıp yemeniz için, tarifime uymalısınız. Limonata hazırlayıp kalıplara koyarsanız, istenilen kalitede dondurma yapamazsınız. Hazırladığınız limonatayı mutlaka kaynatıp soğutmalısınız. Limonata donunca genleşeceği için; limonatayı kalıplara 2 mm. boşluklu doldurmanız gerekir, unutmayın.

Tarifin devamı ›evde yağlı lor peyniri yapımı

yağlı lor peyniri 400x267 evde yağlı lor peyniri yapımı
Malzemeler:
1 Litre Günlük Süt
1 Kutu Krema (200 ml.)
1/2 Limon Suyu (2 yemek kaşığı)
Bez veya Tülbent Süzme Torbası

Ön Söz:
Evde yağlı lor peyniri yapımı çok kolay. Yağlı lor peyniri kahvaltılarda, kurabiye, kek, pasta, börek, gözleme, kadayıf tatlısı, künefe ve yabancıların ravioli dediği mantı yapımında kullanılır. Lor peyniri günlük pastorize süt veya günlük çiğ süt ile yapılır. Çiğ süt kullanılacaksa sütü çok iyi kaynatmak gerekir. Yağlı lor peyniri yapımında süt içine istenilen miktarda hazır krema katılır.

Yağlı lor peyniri yarım yağlı veya tam yağlı olarak sınıflandırırım. Bir litre süt içine 200 ml. krema katarsam, tam yağlı lor peyniri elde ederim. Bir litre süt içine 100 ml. krema katarsam yarım yağlı lor peyniri yapmış olurum. Loru sınıflandırmamın amacı, loru kullanacağım yemek çeşitine göre yağ oranını ayarlamaktır. Önemli olan sizlerin damak zevki, istediğiniz kadar krema kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›irmikli makarna yapımı

irmikli makarna yapımı 400x267 irmikli makarna yapımı
Malzemeler:
100 gr. İrmik
100 gr. Böreklik Un
2 Adet Yumurta (120 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı
Açmak İçin Un

Ön Söz:
Evde irmikli makarna yapımı çok kolay. Önemli olan, yapacağınız irmikli makarna miktarına karar vermenizdir. İrmikli makarna, sadece irmik un’u kullanılarak yapılabilir. Fakat, irmik ununu piyasada bulmak zordur. Bu sebeple; irmikli makarna yapımı için, normal ince irmik kullanmamız gerekiyor. İnce irmikle makarna hamuru yaparken un ilave edilmezse, açılan yufka istenilen sonucu vermez. Makarna yapımı konusunda çok uğraştım ve uğraşmaya devam ediyorum.

Üstte verdiğim malzemeler kulanılarak, iki veya üç kişiye yetecek miktarda irmikli makarna yapılır. Malzemelerin katlarını alarak, istediğiniz miktarda irmikli makarna yapabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi, hazırladığım makarna hamurunu ince (0.5 cm.), kalın (1.0 cm.) şeritler halinde kestim. Bezeleri 40 cm. çapında açarsanız, çok ince (0.5 mm.) kalınlıkta yufka açmış olursunuz. Yufkayı ne kadar ince açarsanız, makarnanız o kadar güzel olur.

Tarifin devamı ›soğan turşusu

soğan turşusu 400x267 soğan turşusu
Malzemeler:
2 Adet Kırmızı Soğan (300 gr.)
2 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Soğan turşusu, yabancı mutfaklarda sıklıkla kullanılan bir garnitür çeşitidir. Ne var ki; baharatları aşırı kullandıklarından dolayı, yabancıların yapmış olduğu soğan turşusu bizlerin damak tadına uymaz. Soğan turşusu tarifimi bizlerin damak zevkine göre yaptım. Soğan turşusu her soğan çeşitinden yapılabilir. Mor soğan çeşiti değil, kırmızı soğan çeşitinden yapılan soğan turşusunun tadına doyum olmaz. Hazırlanan soğan turşusu bir saat içerisinde yenilsede, dolapta 24 saat bekletildikten sonra kullanılırsa tadının doruğuna ulaşır. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›karamelize sarımsak nasıl yapılır

karamelize sarımsak 400x267 karamelize sarımsak nasıl yapılır
Malzemeler:
3 Baş sarımsak (100 gr.)
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
3 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Karamelize sarımsak nasıl yapılır? Sarımsağı karamelize yapmanın bir çok yöntemi var. En doğru yöntemin, tarifim oduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sebebi ise, diğer yöntemlerle sarımsak renk olarak karamelize yapılabilir; fakat, sarımsağın şekeri gerektiği kadar ortaya çıkmaz. Sarımsak sadece renk değiştirir, o kadar. Karamelize sarımsak (et, tavuk, balık, sebze kızartması, hamur işleri gibi) her çeşit yemeğin hazırlanmasında veya sofrada yanına konulabilir. Çerez, meze olarak tüketilebileceği gibi, kuru yemişlerle çerez hazırlarken de kullanılabilir. Karamelize edilmiş sarımsağın kullanım alanı, damak zevkinizle ve hayal gücünüzle sınırlı. İhtayacınız kadar sarımsağı karamelize eder, tüketebilirsiniz.

Tarifin devamı ›ekmek kırıntısı yapımı

ekmek kırıntısı yapımı 400x267 ekmek kırıntısı yapımı
Malzemeler:
Bayat Ekmek
Fırın Tepsisi
Mutfak Robotu

Ekmek kırıntısı yemek yapımında çok amaçlı kullanılır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında, et, tavuk ve balık kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır. Kullanılacağı yere göre; ince taneli ekmek kırıntısı, orta taneli ekmek kırıntısı ve kaba taneli ekmek kırıntısı diye sınıflandırılır. Ekmek kırıntısı, galeta unu’nun kullanıldığı her yerde kullanılır ve galeta unundan daha iyi sonuç verir. Ekmek kırıntısı yapımında bayatlamış ekmek içi kullanılır. Acil durumlarda ekmek kırıntısı gerektiğinde, bayat ekmek fırında kurutulmadan mutfak robotunda çekilerek kullanılır. Önemli olan, ekmeğin tabanı gibi sert kabuğunu kullanmamanızdır.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top