Blog Archives

fındıklı krokan nasıl yapılır

fındıklı krokan 400x267 fındıklı krokan nasıl yapılır
Malzemeler:
100 gr. Kavrulmuş Fındık İçi
3 Yemek Kaşığı Toz şeker
20 gr. Tereyağı
Yağlı Fırın Kağıdı

Ön Söz:
Fındık karamel kaplama veya fındıklı krokan nasıl yapılır. Fındıklı krokan yapımı, yapılan krokanın nerede kullanılacağına bağlı olarak değişir. Fındıklı krokan doğrudan yenmek için yapılacaksa, yumuşak olması istenir. Bu yüzden fındıklı krokan yapımında farklı malzemeler kullanılır. Verdiğim malzemelerle yapılan fındıklı krokan özellikle tatlı ve pasta süslemelerinde kullanılır. Bu nedenle; fındığa karamel kaplandıktan sonra soğuması için, fırın kağıdı üzerine aralıklı dizilmesi gerekir. Kaplanmış fındıklar soğumaya başlayınca, birleşik fındıklar ayrılmalıdır.

Tarifin devamı ›evde yağlı lor peyniri yapımı

yağlı lor peyniri 400x267 evde yağlı lor peyniri yapımı
Malzemeler:
1 Litre Günlük Süt
1 Kutu Krema (200 ml.)
1/2 Limon Suyu (2 yemek kaşığı)
Bez veya Tülbent Süzme Torbası

Ön Söz:
Evde yağlı lor peyniri yapımı çok kolay. Yağlı lor peyniri kahvaltılarda, kurabiye, kek, pasta, börek, gözleme, kadayıf tatlısı, künefe ve yabancıların ravioli dediği mantı yapımında kullanılır. Lor peyniri günlük pastorize süt veya günlük çiğ süt ile yapılır. Çiğ süt kullanılacaksa sütü çok iyi kaynatmak gerekir. Yağlı lor peyniri yapımında süt içine istenilen miktarda hazır krema katılır.

Yağlı lor peyniri yarım yağlı veya tam yağlı olarak sınıflandırırım. Bir litre süt içine 200 ml. krema katarsam, tam yağlı lor peyniri elde ederim. Bir litre süt içine 100 ml. krema katarsam yarım yağlı lor peyniri yapmış olurum. Loru sınıflandırmamın amacı, loru kullanacağım yemek çeşitine göre yağ oranını ayarlamaktır. Önemli olan sizlerin damak zevki, istediğiniz kadar krema kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›karamelize sarımsak nasıl yapılır

karamelize sarımsak 400x267 karamelize sarımsak nasıl yapılır
Malzemeler:
3 Baş sarımsak (100 gr.)
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
3 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Karamelize sarımsak nasıl yapılır? Sarımsağı karamelize yapmanın bir çok yöntemi var. En doğru yöntemin, tarifim oduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sebebi ise, diğer yöntemlerle sarımsak renk olarak karamelize yapılabilir; fakat, sarımsağın şekeri gerektiği kadar ortaya çıkmaz. Sarımsak sadece renk değiştirir, o kadar. Karamelize sarımsak (et, tavuk, balık, sebze kızartması, hamur işleri gibi) her çeşit yemeğin hazırlanmasında veya sofrada yanına konulabilir. Çerez, meze olarak tüketilebileceği gibi, kuru yemişlerle çerez hazırlarken de kullanılabilir. Karamelize edilmiş sarımsağın kullanım alanı, damak zevkinizle ve hayal gücünüzle sınırlı. İhtayacınız kadar sarımsağı karamelize eder, tüketebilirsiniz.

Tarifin devamı ›kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır

kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır 400x267 kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır
Malzemeler:
100 gr. Kurutulmuş Taze Fasulye
1.5 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır? Kurtulmuş taze fasulye’nin nasıl haşlanacağını bilen bilir. Bilmeyenler ise, haşladıkları kurtulmuş taze fasulyeleri bir türlü (kaynata kaynata) yumuşatamazlar ve fasulyeleri sert kalır. Kurutulmuş fasulyeler, gerekli yumuşaklığı sağlamak için düdüklü tencerede haşlansa dahi, yumuşaması imkansız. Fasulyeler haşlandıkça sertleşir, sertleştikçe yumuşaması için haşlanmaya devam edilir ve sonuç alınamaz. Tarifim, bu kısır döngüyü kırmak için hazırlanmıştır.

Bu tarifle birlikte; önümüzdeki fasulye mevsiminde, telisler dolusu taze fasulye kurutmaya hazırlıklı olun derim.

Tarifin devamı ›erişte nasıl yapılır

erişte nasıl yapılır 400x267 erişte nasıl yapılır
Malzemeler:
2 Su Bardağı Böreklik Un (220 gr.)
1 Adet Yumurta (65 gr.)
1 Türk Kahve Fincanı Su (70 gr.)
1 Yemek Kaşığı Kurutulmuş Ispanak (10 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (4 gr.)

Ön Söz:
Ev eriştesi nasıl yapılır? Ev eriştesi yapımında böreklik un, yumurta, su ve tuz kullanılır. Erişte hamuru hazırlarken, kullanılan malzemelerin miktarları kesilen eriştenin kalitesini belirler. Ağız tadıyle erişte yapıp yemek istiyorsanız eğer; tarifimi tereddüt etmeden kulanın ve sonucu görün derim. Verdiğim malzemelerle üç porsiyonluk erişte yapılır. Malzemelerin katlarını alarak arzu ettiğiniz miktarda erişte yapabilirsiniz. Erişte hamurunda bir yemek kaşığı (tepelice doldurulmuş) kurutulmuş ıspanak kullandım. Eriştenizde ıspanak kullanmanız tercihinize kalmış, dilerseniz kullanmayabilirsiniz. Erişte içinde ıspanağın belli belirsiz bir aroması var, kesinlikle ıspanak tadını almazsınız.

Tarifin devamı ›kajun (cajun) baharatı nasıl yapılır

kajun cajun baharatı nasıl yapılır 400x267 kajun (cajun) baharatı nasıl yapılır
Malzemeler:
5 Ölçek Tatlı Toz Biber
1 Ölçek Acı Toz Biber
1 Ölçek Sarımsak Tozu
1 Ölçek Soğan Tozu
1 Ölçek Çekilmiş Karabiber
1/2 Ölçek Çekilmiş Kereviz Tohumu
1/2 Ölçek Çekilmiş Yenibahar
2 Ölçek Kuru Kekik
2 Ölçek Tuz

Ön Söz:
Kajun (cajun) isimli baharat karışımı hazırlanmasında temel olarak; toz (acı, tatlı) biber, toz sarımsak, toz soğan, çekilmiş karabiber, kuru kekik ve koruyucu olarak tuz kullanılır. Ticari olarak üretilen her kajun baharat karışımında, kullanılan baharat çeşitleri farklıdır. Tarifimde, kajun baharat karışımını damak tadıma uyan bahartlarla hazırladım. Verdiğim malzeme çeşitlerini ve ölçülerini bir defada deneyip başaramadım. Bu tarifi ortaya çıkarabilmek için, onlarca baharat çeşitiyle sayısız denemeler yaptım ve sonuçta beğendiğim bu tarifi sizlerle paylaşıyorum. Tarifimi denemek isterseniz; ölçeğinizi seçin ve baharat karışımının acılığını, toz biberlerin ölçüsüyle oynayarak, damak zevkinize göre ayarlayın. Malzemelerin tamamını baharatçılardan temin edebilirsiniz. Toz kereviz tohumu bulamazsanız, baharatçıdan kereviz tohumu alın, makineniz varsa çekin veya havanda ezin. En önemli nokta ise; baharatları karıştırdıktan sonra, bir tava içinde orta ateşte (baharatların kokusu çıkıncaya kadar) iki dakika kavurun, soğutun ve kavanozda saklayın. Kavurmazsanız, kajun baharatının gerçek aromasını hissedemezsiniz.

Tarifin devamı ›tavuk suyu nasıl yapılır

tavuk suyu nasıl yapılır 403x267 tavuk suyu nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Bütün Tavuk Kemiği
2 Litre Soğuk Su (10 su bardağı)
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Parça Kereviz (sapı veya gövdesi)
1 Adet Defne Yaprağı (olmasa da olur)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Evde tavuk suyu nasıl yapılır? Tencerede veya düdüklü tencerede tavuk haşlandığında; tencerede kalan haşlama suyu, tavuk suyudur. Bütün tavuğu haşlarken içerisine soğan, havuç, kerevizle birlikte sevdiğiniz baharatları eklerseniz aromalı tavuk suyu elde etmiş olursunuz. Tavuk suyu; verdiğim malzemelerle, bütün tavukla ve tavuk kanatlarının haşlanmasıyle yapılır. Tavuk tencerede iriliğine göre; 1 ila 1.5 saat arasında haşlanır. Düdüklüde ise, 15 ila 20 dakika arasında haşlanır. Özel yapım tavuk suyu ise, 2 ila 4 saat arasında yapılır. Dört saatte hazırlanan tavuk suyu tat, lezzet ve görünüş bakımından diğer tavuk sularından farklıdır. Ayrıca tavuk suyunda bulunan kalsiyum miktarı oldukça fazladır. Tavuk suyu çıkarılırken batıl bir söylenti vardır; tavuk suyu yapılırken tavuk, tavuk kemiği veya tavuk kanadı kaynatılmaz tıngırdatlılır diye. Söylenenlere inanmayın, külliyen saçma sapan sözlerdir. Olur mu öyle şey, kaynamayan şeyin nasıl suyu çıkar ki?

Tarifin devamı ›kırmızı pancar turşusu

kırmızı pancar turşusu 400x267 kırmızı pancar turşusu
Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Pancar
1 Litre Su (5 su bardağı)
1 Çay Bardağı Sirke (100 gr.)
1.5 Yemek Kaşığı Tuz (30 gr.)
1 Tatlı Kaşığı (tepeli) Toz Şeker (10 gr.)
1 Baş Orta Boy Sarımsak (10 gr.)
5 Tane Kuru Nohut
5 Tane Karabiber
5 Tane Karanfil
Kavanoz

Ön Söz:
Pratik kırmızı pancar turşusu nasıl kurulur? Verdiğim malzemelerle kırmızı pancar turşusunu gözünüz kapalı kurar ve dört gün içerisinde yemeye başlarsınız. Tarifim o kadar net ve başarılıdır. Klasik kırmızı pancar turşusu kurmanın çeşitli yolları vardır. Pancar haşlanmış olarak veya doğrudan (dilimlenerek) kurulabilir. Haşlanmış pancar çabucak olgunlaşır ve üç dört gün içerisinde yenecek duruma gelir. Pancarı soyarak, ya da kabuklu olarak haşlayabilirsiniz. Kabuklu haşlarsanız, pancarın suyu koyu olur. İşinize nasıl geliyorsa siz öyle yapın.

Tarifin devamı ›su bardağı ölçüsü

su bardağı ölçüsü 400x267 su bardağı ölçüsü
Piyasada satılan standart ölçülü su bardağı iki tiptir. Büyük olan su bardağı 250 ml. küçük olan su bardağı ise, 200 ml. hacmindedir. Evinizdeki su bardağının hangi tip olduğunu bulmak için en kolay yol, 200 ml’lik paket sütle bardağınızın ölçüsünü tesbit etmektir. Sütü bardağınıza doldurun, bardağınız resimdeki gibi silme sütle doluyorsa, su bardağınız 200 ml. hacmindedir. Şayet, paket süt bardağınızı dolduramıyorsa su bardağınız 250 ml. veya daha büyüktür.

Tarifin devamı ›ilikli kemik suyu nasıl yapılır

ilikli kemik suyu nasıl yapılır 400x267 ilikli kemik suyu nasıl yapılır
Malzemeler:
4 Parça Dana Kaval Kemiği
8 Su Bardağı Su

Ön Söz:
İlikli kemik suyu nasıl yapılır? İlkli kemik suyu en güzel, dana kaval kemiği kaynatılarak yapılır. İlikli kemikler iri olacağından, tencereye sığacak şekilde parçalanmış olması gerekir. İlikli kemik suyunu tencerede çıkarmak çok zaman alır. Bu nedenle; ilikli kemikleri düdüklü tencerede haşlamak, zaman ve yakıt israfı bakımından en akılcı yoldur. Resimde görünen kemikler, Termo marka contalı klasik düdüklü tencere kullanılarak ilikli suyu çıkarılmıştır.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top