mor lahana salatası soslu

Mor_lahana_salata1

Malzemeler:
1 Adet Kırmızı ‘mor’ Lahana
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Karabiber
1/2 Limon Suyu

Ön Hazırlık:
Lahana yıkanacak, buruşuk ve solgun üst yaprakları ayrılacak. Lahananın iriliğine göre, 2 veya 4 parçaya bölünecek. İhtiyacınıza uygun parçaların beyaz koçanı dışında ki yaprakları, ince ince doğranacak.

Sos’un Hazırlanması:
Uygun bir kase içerisine limon suyu, toz karabiber konulacak ve bir güzel karıştırılacak. Üzerine sızma zeytinyağı ilave edilecek ve sos tekrar karıştırılacak.

Kırmızı ‘mor’ lahana

Mor_lahana_salata2

Maharetini Göster:
Doğranmış lahana yaprakları uygun bir kap içerisine alınacak. 1 tatlı kaşığı tuz lahanaların üzerine serpilecek ve lahanalar bir güzel el ile ovalanacak. Ovalanan lahanalar süzgeçe içerisine alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. Tuz’u giderilen lahanalar avuç içerisinde sıkılacak ve salata servis tabağına aktarılacak. Üzerine hazırlamış olduğumuz sos ilave edilecek. Sonrası malum.

Not:
Salata için 1/4 parça lahana kullanılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim