mor lahana salatası sirkeli

Mor_lahana_salata_sirkeli

Malzemeler:
1 Adet Küçük Mor Lahana
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Sirke

Maharetini Göster:
Lahana yıkanacak, buruşuk üst yaprakları ayrılacak ve 4 parçaya bölünecek. Parçalar ihtiyacınız ölçüsünde  ince olarak kıyılacak. Kıyılan parçalar bir kap içerisine alınacak. 1 tatlı kaşığı tuz lahananın üzerine serpilecek ve lahanalar bir güzel elle ovalanacak. Ovalanan lahanalar süzgeçe alınacak ve sudan geçirilecek. Tuz’u giderilen lahanalar avuç içerisinde sıkılacak ve çukur bir kase’ye aktarılacak. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke gezdirilecek ve kase kapatılacak.
Kase dolapta 1 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde lahanalar çatalla süzdürülerek servis tabağına alınacak.  Mor lahana sade, turp rende, havuç rende olarak karışık tüketilebilir.

Not:
Salata için 1/4 parça lahana kullanılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.