mor lahana salatası sirkeli

Mor_lahana_salata_sirkeli

Malzemeler:
1 Adet Küçük Mor Lahana
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Sirke

Maharetini Göster:
Lahana yıkanacak, buruşuk üst yaprakları ayrılacak ve 4 parçaya bölünecek. Parçalar ihtiyacınız ölçüsünde  ince olarak kıyılacak. Kıyılan parçalar bir kap içerisine alınacak. 1 tatlı kaşığı tuz lahananın üzerine serpilecek ve lahanalar bir güzel elle ovalanacak. Ovalanan lahanalar süzgeçe alınacak ve sudan geçirilecek. Tuz’u giderilen lahanalar avuç içerisinde sıkılacak ve çukur bir kase’ye aktarılacak. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke gezdirilecek ve kase kapatılacak.
Kase dolapta 1 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde lahanalar çatalla süzdürülerek servis tabağına alınacak.  Mor lahana sade, turp rende, havuç rende olarak karışık tüketilebilir.

Not:
Salata için 1/4 parça lahana kullanılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.