misket köfteli makarna sosu

misket_kofteli_makarna_sosu

Malzemeler:
300 gr. Dana Kıyma
1 Adet Küçük Soğan
1 Dilim Bayat Ekmek
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
2 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Misket köfteli makarna yapmak için, misket köfteli sos hazırlamak gerekir. Bu tarif, böylesi bir ihtiyaca cevap vermek için hazırlandı. Sos yapmak için malzeme ölçüleri haşlanmış 1/2 paket makarna için ayarlandı. Malzeme ölçülerini, arzu ettiğiniz miktarda artırabilirsiniz, seçim sizin.

Ön Hazırlık:
Bir dilim bayat ekmek, köfte harcı için ıslatılacak. Domates rendelenecek. Sivri biber halka, soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Köftenin Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon, pul biber ve tuz konulacak. Ardından malzemeler karıştırılacak, bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından harçdan misket büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve yuvarlatılacak. Hazırlanan köfteler az yağ içerisinde kızartılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sırası ile sivri biber, sarımsak, salça, rendelenmiş domates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından kızarmış misket köfte, 1 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tava kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Yaklaşık 10 dakika süre bitiminde misket köfteli makarna sosunuz kulanıma hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.