midye pilaki

midye_pilaki

Malzemeler:
50 Adet İç Midye
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
1 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Yapılıp yenilesi nefis bir midye yemeği, midye pilaki. Yapımı gayet kolay olmasına rağmen, istenildiği vakit balıkçılardan midye temin etmek oldukça güç. Bu nedenle, midyenin bolluğunda fazlasıyle midye alarak dondurucuda saklıyorum. Tarifimde midye pilaki yapmak için taze iç midye kullandım ve yemeğini yaptım, tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Midye yıkanacak ve süzülecek. Domates soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak.

ic_midye_pilaki

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sivri biber, sarımsak, salça, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından iç midye, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tava kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Malzemelerin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar, yaklaşık 20 dakika süre bitiminde midye pilaki yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.