midye çorbası

midye_corbasi

Malzemeler:
60 Adet İç Midye
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 çay kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Midye çorbası tarifleri arasında bu çorba, farklı bir yere sahiptir. Çünkü, kullanılan malzeme ve yapım yöntemi tamamen kendi damak zevkimize uygundur. Bu yüzden tarifimle yaptığınız midye çorbasını tadanlara yetiştirmekte güçlük çekeceksiniz.

Ön Hazırlık:
Domates rendelenecek, soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek. Maydanoz kıyılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine sıra ile soğan, salça, iç midye ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından pirinç, 4 su bardağı kaynar su ve karabiber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde midye çorbanız hazır. Tuz ve maydanozu çorbanıza şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.