mezgit buğulama

mezgit_bugulama

Malzemeler:
1 Kg. Küçük Boy Mezgit
2 Adet Orta Boy Domates
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Hazırlık:
Mezgit temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Üzerine zeytinyağı, pul biber, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Domates rendelenecek ve maydanoz doğranacak.

Mezgit’in Temizlenmesi:
Mezgit çok taze olursa, karnını keskin bir bıçakla yarmanız ve içini boşaltmanız gerekir. Bazı mezgitlerin karnında havyarı bulunur. Mezgiti temizlerken havyarını (balık yumurtasını) ayrı bir kap içerisine alarak, isterseniz balıkla birlikte (kızartır veya buğlama yapımında) kullanabilirsiniz.

domatesli_mezgit_bugulama

Maharetini Göster :
Tencere tabanına mezgitler düzgün şekilde dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates yayılacak ve maydanoz serpilecek. Ardından tencere ocak üzerine alınacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı normal ısı konumuna getirilecek. Tam, 10 dakika süre bitiminde mezgit buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.