mezgit buğulama

mezgit_bugulama

Malzemeler:
1 Kg. Küçük Boy Mezgit
2 Adet Orta Boy Domates
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Hazırlık:
Mezgit temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Üzerine zeytinyağı, pul biber, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Domates rendelenecek ve maydanoz doğranacak.

Mezgit’in Temizlenmesi:
Mezgit çok taze olursa, karnını keskin bir bıçakla yarmanız ve içini boşaltmanız gerekir. Bazı mezgitlerin karnında havyarı bulunur. Mezgiti temizlerken havyarını (balık yumurtasını) ayrı bir kap içerisine alarak, isterseniz balıkla birlikte (kızartır veya buğlama yapımında) kullanabilirsiniz.

domatesli_mezgit_bugulama

Maharetini Göster :
Tencere tabanına mezgitler düzgün şekilde dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates yayılacak ve maydanoz serpilecek. Ardından tencere ocak üzerine alınacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı normal ısı konumuna getirilecek. Tam, 10 dakika süre bitiminde mezgit buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim