mercimekli buğday çorbası

bugday_corbasi_tabakta1-

Malzemeler:
1 Çay Bardağı Aşurelik Buğday
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık :
Aşurelik Buğdayın Haşlanması:
Tencere içerisine aşurelik buğday konulacak ve üzerine 4 su bardağı su ilave edilecek, kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma getirilecek. Buğday 45 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencere 1 saat süre ile dinlendirilecek.

Yeşil Mercimeğin Haşlanması:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak.

Un, yumurta

bugday_corbasi_un_yumurta2

Un, yumurta ve yoğurt çırpılmış

bugday_corbasi_terbiye3

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek ve çırpma teli ile çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

Çorba servise hazır

bugday_corbasi_4

Maharetini Göster :
Tencere içerisine haşlanmış buğday, mercimek, 6 su bardağı kaynar su konulacak ve kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan 1 Kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak.
Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı katılacak, ısıtılacak. Isınan yağ içerisine 1 yemek kaşığı kuru nane katılacak, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.