menü nedir ve nasıl hazırlanır

balik_tabagi

Sofraya konulacak yemek çeşitlerine menü “mönü” diyoruz. Öğle yemeği menüsü, akşam yemeği menüsü, ziyafet menüsü ve iftar menüsü menü çeşitleridir. Öğle ve akşam yemekleri üç çeşit yemekten hazırlanır. Akşam yemeklerinde çorba bulunur. Öğle yemeğinde ise, çorba bulunmaz. Yemek menüsü iki anlayışa göre hazırlanır, klasik menü ve modern menü. Modern menü başlangıç yemeği, ana yemek, tatlı ve meyvelerden oluşur. Başlangıç yemeği soğuk yiyecek, çerez ve mezelerle başlar, buna ordövr “şu meşhur ordövr tabağı” denir.

Ardından ana yemeğe geçilir, ana yemekte kırmızı et, beyaz et ve balık eti ile yapılan yemeklerle birlikte, sebze yemekleri, garnitürler ve salatalar ana yemeği tamamlar. Son olarakta, yemek üzerine yenilmesi için hazırlanan tatlı ve meyvelerle menü son bulur. Klasik menüde başlangıç yemeği “ordövr tabağı” yoktur. Menü hazırlanırken, yemekler dengeli beslenme kurallarına göre hazırlanır. Yani, yapılacak yemeğin besin değeri “yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineraller” kişinin ihtiyaçları göz önüne alınarak hesaplanır. Bu nedenle menüye benzer yemekler konulmaz. Menü hazırlamak, ailenin yemek kültürü ve ekonomik durumu ile ilgilidir. Gerisi hikaye.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.