mantarlı tavuk sote

mantarli_tavuk_sote

Malzemeler:
400 gr. Tavuk Göğsü
500 gr. İstiridye Mantarı
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
2 Adet Sivri Biber
3 Adet Orta Boy Domates
5 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Mantarlı tavuk sote yapımında istiridye (kayın) mantarı, tavuk göğsü, havuç, soğan, sivri biber, sarımsak, rendelenmiş domates ve birkaç tane çeri domatesi kullandım. Yemeği tatlandırmak için; malzemelere karabiber, pul biber, kekik yemeğin tadını sabitlemek adına da, bir tatlı kaşığı domates salçası ilave ettim. Yemeği wok tavada yaptım, yemeğimi denerseniz lezzetine siz karar verin. Mantarlı tavuk sote yapımında diğer mantar çeşitleri kullanılabilir, fakat kayın mantarı daha güzel oluyor. Birde yemek içerisinde mantar miktarı tavuk etinden fazla olursa; yemeğin tadı bambaşka oluyor, denemenizi öneririm.

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü, mantar, havuç, sivri biber şerit halinde (jülyen) doğranacak. Domates rendelenecek.Soğan yarım ay (piyaz) doğranacak. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak.

wok_tavada_mantarli_tavuk_julyen_ sote

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek ve bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar, normal ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sivri biber, havuç, salça, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine mantar, sarımsak ve baharatlar ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Mantar suyunu salıp kaynamaya başladıktan sonra, tavanın üzeri tencere kapağı ile kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Şimdi yemeğin tuz’unu ve isterseniz kıyılmış maydanozu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.