mantarlı tavuk göğsü

Mantarli_tavuk_gousu

Malzemeler:
300 gr. Tavuk Göğsü
200 gr. Mantar
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Domates
2 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Kıyılmış Maydanoz
1/2 Limon Suyu

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Mantarlar yıkanacak, kuşbaşı doğranacak ve limonlu su içerisine aktarılacak. Soğan yemeklik, sarımsak, sivri biber kuşbaşı doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Maydanoz kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su hazırda bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sarımsak ve sivri biber ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Üzerine domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine kuşbaşı tavuk etleri katılacak ve beyazlığı sağlanıncaya kadar kavrulacak. Üzerine mantarlarlar ilave edilecek, karıştırılacak. 2 su bardağı kaynar su, karabiber ve kimyon katılacak, karıştırılacak.
Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Şimdi yemeğin tuz’unu ve kıyılmış maydanozu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim