mantarlı et yemeği

Mantarli_et_yemegi

Malzemeler:
200 gr. Dana Eti ‘kuşbaşı’
1 Paket Mantar ‘400 gr.’
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mantarın kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve iki su yıkanacak. Uygun bir kap içerisine soğuk su konulacak ve içerisine 1/2 limon suyu ilave edilecek. Mantarlar uygun irilikte kuşbaşı doğranacak ve limonlu su içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Sarımsak ve sivri biber kuşbaşı doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Etin Hazırlanması:
Tencere içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Etler ilave edilecek ve kavrulacak. Et’in bıraktığı su buhar olup uçtuktan sonra, üzerini kapatacak miktarda kaynar su ilave edilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma getirilecek. Ara sıra tencere kontrol edilerek 1 saat süre ile et pişirilecek. Etin suyu yemekte kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından biber ve sarımsaklar ilave edilecek kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine mantar ve kuşbaşı et ilave edilecek, karıştırılacak.
Etin suyu ile birlikte tencereye toplam 1.5 su bardağı su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 35 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.