mantarlı et sote

Mantarli_et_sote1

Malzemeler:
300 gr. Kuşbaşı Dana Eti
1 Paket Mantar ‘400 gr.’
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Bardağı Sıcak Su
1/2 Limon
Kekik
Tuz

Ön Hazırlık:
Mantarların kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve 2 su yıkanacak. Uygun bir kap içerisine soğuk su konulacak ve içerisine 1/2 limon suyu ilave edilecek. Mantarlar uygun irilikte kuşbaşı doğranacak ve limonlu su içerisine aktarılacak. Etin Hazırlanması: Etler bir tencere içerisine alınacak. Üzerini iki parmak kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda et 1 saat süre ile pişirilecek. Tencere kaynarken etin suyu kontrol edilecek.

Mantarli_et_sote2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Mantarlar ilave edilecek ve normal ısıda mantarlar kendi suyunu salıncaya kadar kavrulacak. Üzerine kuşbaşı et, 1 çay bardağı sıcak su, 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi tuz ve kekik ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.