mantar nasıl haşlanır

Mantar_nasil_haslanir

Malzemeler:
400 gr. Kültür Mantarı
1/2 Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Taze mantarlar uzun süre tazeliğini koruyamazlar. Zaman içerisinde sulanarak çürürler. O nedenle, mantarları uzun süre saklamanın yolu ise, haşlayarak kendi suyu içerisinde kavanozlarda saklamaktır. Bu sayede mantarlar tat ve lezzetinden bir şey kaybetmezler. Tarifim mantarlarınızı buzdolabında, kapaklı cam kavanoz içerisinde uzun bir süre koruyacaktır.

Ön Hazırlık:
Mantarların kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve iki su yıkanacak, süzülecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı su, 1/2 limon suyu, 1 çay kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak. Tenceredeki su kaynadıktan sonra mantarlar tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek.
Ara sıra tencere karıştırılacak. 5 dakika süre bitiminde mantarlarınız hazır. Mantarlar tencere içerisinde suyu ile beraber soğutulacak. Soğumuş mantarlar cam kavanoz içerisinde konulacak ve kapağı kapatılacak. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu tarif kültür mantarını haşlama ve kısa süreli saklama yöntemi içindir. Amaç, mantar konservesi yapmak değildir. Bu yöntemle mantarlarlar dolap içerisinde 1.5 ay süre ile korunabiliyor, denedim. En güzeli, mantarlarınızı 1 ay içerisinde tüketmenizdir. Kavanozdan mantarlarınızı çok temiz kaşıkla alın, derim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.