mantar nasıl haşlanır

Mantar_nasil_haslanir

Malzemeler:
400 gr. Kültür Mantarı
1/2 Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Taze mantarlar uzun süre tazeliğini koruyamazlar. Zaman içerisinde sulanarak çürürler. O nedenle, mantarları uzun süre saklamanın yolu ise, haşlayarak kendi suyu içerisinde kavanozlarda saklamaktır. Bu sayede mantarlar tat ve lezzetinden bir şey kaybetmezler. Tarifim mantarlarınızı buzdolabında, kapaklı cam kavanoz içerisinde uzun bir süre koruyacaktır.

Ön Hazırlık:
Mantarların kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve iki su yıkanacak, süzülecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı su, 1/2 limon suyu, 1 çay kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak. Tenceredeki su kaynadıktan sonra mantarlar tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek.
Ara sıra tencere karıştırılacak. 5 dakika süre bitiminde mantarlarınız hazır. Mantarlar tencere içerisinde suyu ile beraber soğutulacak. Soğumuş mantarlar cam kavanoz içerisinde konulacak ve kapağı kapatılacak. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu tarif kültür mantarını haşlama ve kısa süreli saklama yöntemi içindir. Amaç, mantar konservesi yapmak değildir. Bu yöntemle mantarlarlar dolap içerisinde 1.5 ay süre ile korunabiliyor, denedim. En güzeli, mantarlarınızı 1 ay içerisinde tüketmenizdir. Kavanozdan mantarlarınızı çok temiz kaşıkla alın, derim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


3 comments on “mantar nasıl haşlanır
 1. editör diyor ki:

  Yukarda yazılı dimi?

  :)

  Ne ise, bu tarife uygun olarak mantarlarımı uzunca bir zamandır haşlar, kavanozda saklar ve gerektiğinde kullanırım.

  Bu mantarlar, mutfakta boğulma anımda can simiti gibidir. Neler yapmam ki bu zavallıcaklarla.. Onu bir ben bir de mantarlarım bilir.

  Bundan bir ay öncesi, meraklı blogcu bir arkadaşın mesajını aldım. O da sizin gibi mantarların ne kadar saklanabileceğini sormuştu. Kendisine bu konu ile ilgili sonra cevap verebileceğimi söylemiştim.

  Yine de bir neyse, geçenlerde cevabımı adresine postaladım. Arkadaşın sorusu ile birlikte 09.Ocak.2010 tarihinde tarifime uygun mantarları haşladım, soğuttum, doğradım ve kendi suyu ile kavanoza aktardım ve kapağını kapatarak dolaba kaldırdım.

  Her hafta sonu mantarları test ettim. Tadında ve görünümünde olabilecek değişiklikleri gözledim. Bir ay süresince olumsuzluğa rastlamadım. Testim bu günde dahil olmak üzere 38. gününde devam ediyor. Ne diyeyim, selamdan başka..

  Not:
  Sormadan söyliyeyim; geçen akşam mantarlarımla tereyağı, dondurucudan domates ve köy yumurtası ile bir güzel “mantarlı yumurta yaptım” ımmmmh.. :)

 2. ayşe diyor ki:

  mantarları böyle kaç gün muhafaza edebiliriz bilgi lütfen

 3. inci özsoy diyor ki:

  Mantar nasıl haşlanır tarifinizi uyguladım her zaman olduğu gibi çok memmun kaldım sayfamda yayımladım.çok teşekkür ederim arkadaşım.sevgiler.