levrek buğulama

Levrek_bugulama1

Malzemeler:
3 Adet Deniz Levrek Balığı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Arpacık Soğan
2 Adet Domates
3 Adet Patates
3 Adet Çarliston Biber
12 Adet Misket Havuç
3 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Defne Yaprağı
1 Çay Bardağı Su
Maydanoz
Nane
Limon

Ön Hazırlık:
Soğan, domates ve patatesler soyulacak, soğan bütün bırakılacak patatesler elma dilimi doğranacak, domatesler rendelenecek. Biberler ve sarımsaklar temizlenecek bütün kullanılacak. Maydanoz ve nane temizlenecek. Maydanoz kıyılacak, nane yaprak olarak kullanılacak. Havuçlar bütün kullanılacak. Limondan üç halka kesilecek.

Balıklar hazırlanmış

Levrek_bugulama2

Balıkların Hazırlanması:
Balıkların derisi üzerinde bulunan pullar, bıçak yardımı ile kazınarak ayrılacak. Karın bölgesi bıçak ile çizilerek solungaçları ile birlikte iç organları temizlenecek. Balıklar bir güzel yıkanacak. Balık etlerinin daha iyi pişmesi için, yan yüzeyleri üzerine uzunlamasına birer adet çizik atılacak ve süzgeçe alınarak süzülmesi sağlanacak. Süzülen balıkların iç ve dış yüzeyine karabiber ve tuz serpilecek.

Levrek Buğulama malzemeleri

Levrek_bugulama3

Malzemeler tencere’ye yerleştirilmiş

Levrek_bugulama4

Levrek Buğulama pişmiş, servise hazır

Levrek_bugulama5

Maharetini Göster:
Uygun bir tencere içerisine 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve yayılacak. Üzerine balıklar uygun bir şekilde yatay olarak dizilecek. Tencere içerisinde ki boşluklara patates dilimleri, soğanlar, havuçlar, biberler, sarımsaklar ve defne yaprağı yerleştirilecek. Rendelenmiş domatesler malzemelerin üzerine serpilecek.
Üzerine maydanoz ve nane serpilecek. Limon dilimleri uygun bir şekilde dizilecek ve 1 çay bardağı su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak, bir yere not edilecek. Tam, 40 dakika süre sonunda Levrek Buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.